Фудбал

Обамејанг конечно во Арсенал – најскап трансфер во историјата на “Топџиите”

Последниот ден пред затворањето на зимскиот трансфер период, Пијер-Емерик Обамејанг конечно потпиша со англискиот премиерлигаш Арсенал. Информацијата ја потврди и Борусија Дортмунд досегашниот клуб на Габонецот. Лондонскиот клуб издвои 68 милиони евра за да го доведе Обамејанг и ова е најскап ...

Прочитај повеќе »

Алексис Санчез со фантастично видео претставен како играч на Манчестер Јунајтед

Долго најавуваниот трансфер на Алексис Санчез во Манчестер Јунајтед денес е завршен и официјализиран. Клубот од Олд Трафорд објави дека е потпишан договор со чилеанскиот репрезентативец, а како дел од трансферот во спротивен правец замина репрезентативецот на Ерменија, Хенрик Мктаријан. ...

Прочитај повеќе »

Кутињо пристигна на Ноу Камп

Фелипе Кутињо пристигна во Барселона. Најзвучното појачување на каталонскиот клуб по доаѓањето на Луиз Суарез 2014 година, ќе биде претставен во новиот клуб денес во 13 часот. – Поздрав до навачите на Барселона, тука сум. Ова е остварување на мојот ...

Прочитај повеќе »

Мохамед Салах најдобар афрички фудбалер за 2017

Мохамед Салах е избран за најдобар афрички фудбалер во 2017 година, во изборот на Фудбалската конфедерација на Арфика. Играчот на Ливерпул и репрезентацијата на Египет во изборот го зазеде првото место со 625 бодови. Второто место го зазеде уште еден ...

Прочитај повеќе »

Синиша Михајловиќ доби отказ во 1 часот по полноќ

Веќе бившиот тренер на Торино, Синиша Михајловиќ после вчерашниот пораз од Јувентус во купот на Италија доби отказ од управата на торинскиот прволигаш поради лошите резултати. Италјанските медиуми пренесуваат дека спортскиот директор на Торино, Џанлука Петраки, во еден часот по ...

Прочитај повеќе »

Ова е најдобриот фудбалски тим за 2017 по избор на ”L’Équipe”

Угледниот француски спортски весник „Л’Екип“ го избра најдобриот фудбалски тим на светот за 2017 година. Во формација 4-4-2, најголем број играчи доѓаат од актуелниот Европски првак Реал Мадрид, дури четворица, а најзастапени се бразилците. Од гореспоменатите најмногуи бодови доби Рамос 406, ...

Прочитај повеќе »

Извлечени паровите за Лига Шампиони и Лига Европа

Денеска во 12 часот во Нион се одржa ждрепката за осминафиналните двојки во Лигата на шампиони. Натпреварите се играат  на 13. и 14. февруари, односно на 20. и 21. истиот месец ќе играат: Челзи – Барселона, Јувентус – Тотенхем, Базел – Манчестер сити, Порто ...

Прочитај повеќе »

Ерупираше Рио Гранде – Гремио нов првак на Јужна Америка

Фудбалскиот клуб Гремио од главниот град на Рио Гранде до Сул, Порто Алегре е новиот победник во Копа Либертадорес. Повеќе од 100.000 фанови на овој клуб ноќеска излегоа да ја прослават победата во финалето против аргентинскиот Ланус, совладувајќи ги со вкупен ...

Прочитај повеќе »

Кога “фудбалот” е фудбал. Серија Б: Бари-Фоџа

Кога фудбалот е оставен на вистинските навивачи и спортски работници. Без милионски спонзори, без смешни правила, без залутани тајкуни во фудбалот, искрена љубов и страст. Бари – Фоџа 26.11.2017, италјанска Серија Б.

Прочитај повеќе »