Спорт

Селекторот го заокружи списокот на кошаркари – повикан и Магдевски од КК Гостивар

Скратен е списокот на кошаркари повикани за вториот прозорец во рамки на претквалификацитие за Евробаскет 2021. Давитков нема да експериментира, селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија со проверени сили ќе оди на нова победа против Словачка. Од екипата на КК Гостивар ...

Прочитај повеќе »

“Бело-сините” со ново име во Кавадарци – Таварион Никс

Американецот Таварион Никс е новото име во редовите на КК Гостивар. Крилниот центар потпиша со клубот до крај на сезоната. Никс доаѓа на местото на Мишковиќ кој поради сериозноста на повредата и долгата пауза не можеше да го даде својот максимум ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар: Одиме за Кавадарци да одиграме најдобро што знаеме

Кошаркарскиот клуб Гостивар после подолго време ќе биде дел од завршницата на Купот на Македонија. Финалниот турнир ќе се одигра од 16 до 18 февруари во салата Јасмин во Кавадарци. “Бело-сините” за противник во 1/4 ја имаат екипата на КК ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар третпат поразен на домашен терен – Блокотехна убедлива 68:86

По Работнички и Куманово, Блокотехна е третата екипа која успеа да слави на „жешкиот“ терен во Гостивар. Разликата е во тоа што првите две се мачеа до последниот звук на сирената, а гевгеличани ја имаа победата во своите раце веќе ...

Прочитај повеќе »

Србиновски: Не чека тежок натпревар, со максимално залагање и борба може да се надеваме на позитивен резултат | КК Гостивар – Блокотехна

Првиот посериозен предизвик во вториот дел од сезоната. Екипата на КК Гостивар во сабота од 18 часот, го пречекува изненадувањето на досегашниот дел од превенството екипата на Блокотехна од Гевгелија. Одличен старт на сезоната за гевгеличани како во првенството така ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар го доби противникот во четвртфинале во Купот на Македонија

Откако на јавниот повик не се пријави никој, Македонската кошаркарска федерација денес објави дека завршницата на кошаркарскиот Куп на Македонија 2018, од 16 до 18 февруари ќе се игра во салата Јасмин во Кавадарци. Во разигрувањето ќе учествуваат најдобрите осум екипи ...

Прочитај повеќе »

КК Гостивар го совлада Шкупи во Скопје 78:89

Екипата на КК Гостивар во тежок и до крај неизвесен натпревар ја совлада екипата на Шкупи на гостински терен 78:89 по четвртини (18:28, 29:13, 16:22, 15:26). По којзнае по кој пат баш на натпреварите на КК Гостивар се случува да ...

Прочитај повеќе »

Рожер Федерер го освои Австалија Опен

Швајцарскиот тенисер Рожер Федерер се искачи на тронот на грен слем турнирот во Австралија победувајќи го Марин Чилиќ во финалето со 3-2 во сетови (6-2, 6-7, 6-3, 3-6, 6-1). 36-годишниот тенисер со победата над Хрватот стигна до шестата титула на ...

Прочитај повеќе »

Кошаркарите на КК Гостивар го декласираа Пелистер 98:62

Одлична партија на КК Гостивар на вчерашниот меч против екипата на Пелистер. Пред полна сака “бело-сините” ја декласираа екипата на Пелистер со 98:62 по четвртини (24:18, 24:13, 29:22, 21:9). Гостиварци доминираа од почеток до крај на натпреварот, Пелистер пружи мал отпор ...

Прочитај повеќе »