Вести

Жената што ја удри автомобил со сериозни повреди пренесена на скопските клиники

Повредената жена во сообраќајната несреќа која се случи доцна попладнево во Гостивар е пренесена на скопските клиники. По приемот и прегледот во гостиварската општа болница, кај жената биле констатирани тешки телесни повреди во пределот на грбот, поради што била препратена ...

Прочитај повеќе »

Повредена жена пешак во сообраќајка во Гостивар

Триесет и осумгодишна жена завршила со повреди во гостиварската болница откако ја удрил автомобил. Според информациите од портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски несреќата се случила попладнево, околу 18 часот и 30 минути на раскрсницата меѓу ул„Илинденска“ и “Гоце Делчев“. ...

Прочитај повеќе »

Гостиварецот Весел Мемеди избран за потпретседател на Собранието на Република Македонија

На денешната 34 седница на македонското Собрание беа избрани тројца потпретседатели. Пратениците со 61 глас ги изгласаа Горан Мисовски, Фросина Ташевска Ременски и гостиварецот Весел Мемеди за потпретседатели на Парламентот. Мемеди е претседател на партијата Национална демократска преродба. Во неговата ...

Прочитај повеќе »

Загрижувачко: Една од 15 бремености во Гостивар завршува со спонтан абортус

Гинеколозите последните години бележат загрижувачка тенденција на пораст на   бројот на спонтани абортуси. Жените стануваат покревки во репродуктивното здравје и почесто им се случува несакан прекин на бременоста. Во гинеколошко-акушерското одделение на гостиварската општа болница, минатата година се регистрирани 50 ...

Прочитај повеќе »

Гостиварската полиција сомничи две лица за малверзација со регистрирање возило

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Ф.А. (35) од село Љуботен, скопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ и против Н.И. (33) од село Градец, гостиварско, поради ...

Прочитај повеќе »

Пазарен ден: По кои цени се продаваат зеленчукот и овошјето?

Дождливото време не ги поколеба гостиварци во вторничниот пазарен ден да излезат и да си пазаруваат на градскиот пазар. Понудата на тезгите богата и разновидна, а цените формирани според сезоната на она што се продава, повисоки за несезонските, а поефтини ...

Прочитај повеќе »

Гостиварец физички ја нападнал својата мајка

Педесет и седумгодишна гостиварка, вчера ( 19 февруари ) околу 12 часот, пријавила семејно насилство што еден час претходно го извршил нејзиниот 27-годишен син. Пријавениот, и барал пари, таа му дала определен износ, но по кусо време и побарал уште ...

Прочитај повеќе »

Утрово слаб снег во Маврово, во Гостивар снег и дожд

Сообраќајот на патиштата низ Македонија се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните и југозападните делови од државата наместа со остатоци од кашест снег, извести Автомото Сојузот на Македонија. Утрово врнежи од снег со слаб интензитет се ...

Прочитај повеќе »

Лани во гостиварско имало четири малолетни невести – опаѓа бројот на малолетнички бракови

Се намалува бројот на малолетнички бракови на гостиварското подрачје во последните неколку години. За разлика од порано, кога формирањето на брачна заедница со малолетник беше почеста појава, сега веќе состојбите се менуваат. Податоците на Центарот за социјална работа во Гостивар ...

Прочитај повеќе »

Нова сообраќајка на автопатот: Гостиварец удрил во куче

Повторно е регистрирана сообраќајна несреќа со животно на автопатот Гостивар-Тетово. Овојпат се случила во непосредна близина на исклучокот за тетовско Жеровјане. Според информациите од полицијата, вчера околу 16 часот и 30 минути, патничко возило „ Шкода фабија“ со битолски регистерски ...

Прочитај повеќе »