Поврзи се со нас

Гостивар

1.230 прележани повторно фатиле корона минатата недела, 6 лица се заразиле по трет пат

Објавено

на

Во периодот од 7 до 13 февруари во земјава направени се вкупно 26.360 ковид тестирања, а регистрирани сe 8.638 нови позитивни случаи, што е намалување од 13,4% во однос на претходната недела, објави Институтот за ајвно здравје. Процентот на позитивност се движи од 27,2% до 37,4%, просечно 32,2%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (4.838). Во Гостивар во посочениот период потврдени се 199 новозаразени.

Најзастапени се возрасните групи на лица на возраст над 60 години и од 40 до 49 години. Во однос на претходната недела, се забележува зголемување кај возрасните групи од 0-9 г. и од 10-19 г., за 39,5% и 47,6%.

Согласно новиот алгоритам за оздравување во текот на минатата недела со статус „оздравени“ се стекнале 9.900 лица во хоспитализирани услови или на домашно лекување. Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 1.236 реинфекции (од кои 6 се втори реинфекции), со намалување за 7,8% во однос на претходната недела.

Пријавени се 124 смртни случаи во 23 градови во текот на изминатата недела, за 32,6% помалку во однос на минатата недела.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 47 минути

Голема летна распродажба во Спорт М во Гостивар!

Гостиварпред 2 часа

До недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Македонијапред 2 часа

Aвгустовски испитен рок од државната матура

Македонијапред 16 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 19 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 22 часа

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 23 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 1 ден

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 1 ден

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 1 ден

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Македонијапред 2 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

1.230 persona që e kanë kaluar koronën u infektuan serish me koronë javën e kaluar, 6 persona janë infektuan për herë të tretë

Објавено

на

Në periudhën prej 7 deri më 13 shkurt në vend janë kryer gjithsej 26.360 testime për Kovid, si dhe janë regjistruar 8.638 raste të reja pozitive, që paraqet një rënie prej 13,4% krahasuar me javën e kaluar, njofton Instituti i Shëndetit Publik. Përqindja e pozitivitetit varion nga 27.2% në 37.4%, mesatarisht 32.2%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (4.838). Në Gostivar në periudhën e treguar janë konfirmuar 199 persona të riinfektuar.

Grupmoshat më të zakonshme janë persona mbi 60 vjeç dhe nga 40 deri në 49 vjeç. Krahasuar me javën e kaluar, ka një rritje te grupmoshat nga 0-9 vjeç. dhe nga 10-19 vjeç, për 39.5% dhe 47.6%.

Sipas algoritmit të ri të rikuperimit, gjatë javës së fundit 9.900 persona kanë fituar statusin e “të shëruarit” në kushte spitalore apo në mjekim në shtëpi. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 1.236 reinfeksione (nga të cilat 6 janë reinfeksione të dyta), me një rënie prej 7,8% krahasuar me javën e kaluar.

Janë raportuar 124 vdekje në 23 qytete gjatë javës së kaluar, për 32,6% më pak se javën e kaluar.

Популарно изминативе 100 дена