Поврзи се со нас

Македонија

1.309 тестирања, 156 нови случаи на корона – Гостивар без новозаболени

Објавено

на

Нови 156 случаи со Ковид-19, 10 починати, 326 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.309 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 91, Кавадарци – 19, Битола – 13, Прилеп и Куманово – по 8, Кочани – 3, Струга – 2, Тетово, Штип, Охрид, Кичево, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица од кои четири од Скопје (76г, 78г, 79г и 82г) и по едно починато лице од Кавадарци (61г), Штип (38г), Прилеп (66г), Велес (47г), Свети Николе (82г) и Берово (35г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани сe 326 оздравени пациенти од: Скопје – 135, Куманово – 30, Кавадарци – 23, Штип – 21, Битола и Крива Паланка – по 18, Прилеп – 17, Велес – 14, Кочани – 11, Тетово, Кратово и Неготино – по 6, Пробиштип – 5, Богданци и Виница – по 3, Кичево и Гостивар – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Делчево, Радовиш, Крушево и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.409.078 тестирања на Ковид-19.
Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 206.233, бројот на оздравени пациенти е 191.132, на починати е 7.242, а на активни случаи изнесува 7.859.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 41 минута

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 1 час

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 1 час

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 1 час

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 3 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 15 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 18 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 21 час

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

1.309 testime, 156 raste të reja të koronës – Gostivari pa të infektuar të rinj

Објавено

на

156 raste të reja me Kovid-19, 10 të vdekur, 326 pacientë të shëruar 

Në përputhje me të dhënat nga Instituti për shëndet publik, në 24 orët e fundit janë bërë 1.309 testime, kurse janë regjistruar 156 raste të reja me Kovid-19: Shkup – 91, Kavadarci – 19, Manastir – 13, Prilep dhe Kumanovë – nga 8, Koçan – 3, Strugë – 2, Tetovë, Shtip, Ohër, Kërçovë, Gjevgjeli, Sveti Nikole, Kriva Pallankë, Dellçevë, Kratovë, Bogdanci, Demir Hisar dhe Makedonska Kamenica  – nga 1.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar 10 persona të vdekur prej të cilëve katër nga Shkupi (76, 78, 79 dhe 82 vjet) dhe nga një person të vdekur nga Kavadarci (61 vjet), Shtip (38 vjet), Prilep (66 vjet), Veles (47 vjet), Sveti Nikole (82 vjet) dhe Berovë (35 vjet). Nga personat e paraqitur të gjithë kanë ndërruar jetë në kushte spitalore, njoftoi Ministria e shëndetësisë.

Janë regjistruar 326 pacientë të shëruar nga: Shkup – 135, Kumanovë – 30, Kavadarci – 23, Shtip – 21, Manastir dhe Kriva Pallankë  – nga 18, Prilep – 17, Veles – 14, Koçan – 11, Tetovë, Kratovë dhe Negotinë – nga 6, Probishtip – 5, Bogdanci dhe Vinicë – nga 3, Kërçovë dhe Gostivar – nga 2, Gjevgjeli, Sveti Nikole, Dellçevë, Radovish, Krushevë dhe Dojran – nga 1.

Deri tani në vendin tonë janë bërë gjithësej 1.409.078 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave kovid- të diagnostikuar në vendin tonë nga fillimi i epidemisë është  206.233, numri i pacientëve të shëruar është 191.132,  të të vdekurve është 7.242, kurse të rasteve aktive është 7.859.

Популарно изминативе 100 дена