Поврзи се со нас

Македонија

1.309 тестирања, 156 нови случаи на корона – Гостивар без новозаболени

Објавено

на

Нови 156 случаи со Ковид-19, 10 починати, 326 оздравени пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.309 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 91, Кавадарци – 19, Битола – 13, Прилеп и Куманово – по 8, Кочани – 3, Струга – 2, Тетово, Штип, Охрид, Кичево, Гевгелија, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево, Кратово, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица од кои четири од Скопје (76г, 78г, 79г и 82г) и по едно починато лице од Кавадарци (61г), Штип (38г), Прилеп (66г), Велес (47г), Свети Николе (82г) и Берово (35г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани сe 326 оздравени пациенти од: Скопје – 135, Куманово – 30, Кавадарци – 23, Штип – 21, Битола и Крива Паланка – по 18, Прилеп – 17, Велес – 14, Кочани – 11, Тетово, Кратово и Неготино – по 6, Пробиштип – 5, Богданци и Виница – по 3, Кичево и Гостивар – по 2, Гевгелија, Свети Николе, Делчево, Радовиш, Крушево и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.409.078 тестирања на Ковид-19.
Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 206.233, бројот на оздравени пациенти е 191.132, на починати е 7.242, а на активни случаи изнесува 7.859.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

1.309 testime, 156 raste të reja të koronës – Gostivari pa të infektuar të rinj

Објавено

на

156 raste të reja me Kovid-19, 10 të vdekur, 326 pacientë të shëruar 

Në përputhje me të dhënat nga Instituti për shëndet publik, në 24 orët e fundit janë bërë 1.309 testime, kurse janë regjistruar 156 raste të reja me Kovid-19: Shkup – 91, Kavadarci – 19, Manastir – 13, Prilep dhe Kumanovë – nga 8, Koçan – 3, Strugë – 2, Tetovë, Shtip, Ohër, Kërçovë, Gjevgjeli, Sveti Nikole, Kriva Pallankë, Dellçevë, Kratovë, Bogdanci, Demir Hisar dhe Makedonska Kamenica  – nga 1.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar 10 persona të vdekur prej të cilëve katër nga Shkupi (76, 78, 79 dhe 82 vjet) dhe nga një person të vdekur nga Kavadarci (61 vjet), Shtip (38 vjet), Prilep (66 vjet), Veles (47 vjet), Sveti Nikole (82 vjet) dhe Berovë (35 vjet). Nga personat e paraqitur të gjithë kanë ndërruar jetë në kushte spitalore, njoftoi Ministria e shëndetësisë.

Janë regjistruar 326 pacientë të shëruar nga: Shkup – 135, Kumanovë – 30, Kavadarci – 23, Shtip – 21, Manastir dhe Kriva Pallankë  – nga 18, Prilep – 17, Veles – 14, Koçan – 11, Tetovë, Kratovë dhe Negotinë – nga 6, Probishtip – 5, Bogdanci dhe Vinicë – nga 3, Kërçovë dhe Gostivar – nga 2, Gjevgjeli, Sveti Nikole, Dellçevë, Radovish, Krushevë dhe Dojran – nga 1.

Deri tani në vendin tonë janë bërë gjithësej 1.409.078 testime të KOVID-19. Numri i përgjithshëm i personave kovid- të diagnostikuar në vendin tonë nga fillimi i epidemisë është  206.233, numri i pacientëve të shëruar është 191.132,  të të vdekurve është 7.242, kurse të rasteve aktive është 7.859.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена