Поврзи се со нас

Вести Гостивар

10 Староегипетски знаења кои и денес се практикуваат во медицината

Објавено

на

  Древен Египет најмногу е познат по своите пирамиди, хиероглифи и мумии. Богатата култура која траела преку 3000 години, зад себе оставила многу траги кои даваат увид на таа цивилизација. Благодарение на документи и натписи, како и многу прекрасни слики, знаеме многу за животот во древен Египет.

  Египќаните поради својата пракса на мумификација, научиле доста за човечкото тело и развиле напредно медицинско знаење. Со векови пред своето време, бројни методи кои ги користеле лекарите во стар Египет не им се непознати и на денешните лекари. Иако денешниот народ повеќе не користи магии и амајлии, посетата на лекар во денешно време и не е многу различна од пред повеќе од илјадници години.

  10. Проверка на пулсот

  Проверката на пулс денес се смета за општо знаење, но некогаш тоа го сметале за голем медицински успех. Веројатно како резултат на мумификација, античките Египќани добро го познавале циркулаторниот систем. Различно е само дека тогаш не знаеле дека срцето испумпува крв, мислеле дека станува збор за резервоар на крв. И покрај тоа, ја знаеле важноста на крвниот состав и знаеле да ја искористат за третирање на одредена болест.

  9. Свртете ја главата и кашлајте

  Во Папирус Еберс, медицинскиот прирачник од древниот Египет се спомнува дијагноза за кила или хернија, наведувајќе дека кај мажите при кашлање се јавува оток. Постојат и доста слики кои ја покажуваат оваа состојба. Не многу различно од денес, и тогаш се знаело што е кила и дека настанува при кревање на тешки предмети. Во Папирус Еберс е опишан и третманот кој и денес го знаеме.

  8. Тампони

  Многумина претпоставуваат дека тампоните се модерен изум. Вистината е дека во западниот свет, тампоните почнале да се користат неодамна, но во стариот Египет се користеле пред повеќе од илјадници години. Името Изида јазол кое ни е познато денес се однесува на божицата Изида, која според легендата користела тампон во текот на бременоста со Хорус, за да го заштити додека тој сеуште бил во утробата, од нападите на богот Сет.

  7. Пломби

  Кариесот всушност, бил многу редок во тоа време, бидејќи шеќерот не бил дел од нивната исхрана, но со текот на времето забите сепак станувале истрошени, бидејќи при мелење на брашното скоро секогаш останувал по некој камен, што ги оштетувал забите со шуплини и инфекции. Следејќи го Папирус Еберс пронајдени се рецепти за пломби и масти за сушење или борба против бактерии.

  6. Протетика

  Откриени се египетски мумии со најстари протетички експерименти. Протезите, кои заменувале делови од телото кои недостасуваат, биле многу важни за Египќаните поради повеќе причини. Една причина е египетското верување дека после смртта телото мора да биде цело и сочувано, со што е можно да влезе во задгробниот живот. Затоа мумификацијата била толку важна, и тоа го поттикнало развојот на протетиката која овозможувала телото повторно да биде цело.

  5. Здравство под контрола на власта

  Пристапот до здравствената заштита била строго контролирана од страна на властите. Лекарите биле образовани и оделе на пракса за време на студиите. Можеле тоа да се и мажи и жени, а се воделе според Папирус Еберс или Папирус Едвин Смит, и можеле да ја бираат својата специјалност како и денешните лекари.

  4. Рецепти

  Лековите се правеле од разни материјали. Од минерали како што е бак ар, глина, олово, сол, натаму растенија како што се лукот, нане, анасон и лен. Натаму, коса, кожа, крв, измет. Овие елементи биле обично комбинирани во рецептот за најдобар ефект.

  3. Зарежување

  Праксата на отстранување на кожичката од пенисот кај малите бебиња ја користеле и античките Египќани и од верски и од хигиенски причини. При изведувањето на овој зафат се миеле и бричеле, бидејќи биле свесни за можните инфекции.

  2. Хирургија

  Многу мумии покажуваат дека хирургијата во тоа време се практикувала, и тоа од трепанација до отстранување на тумор. Скалпелите биле изработени од бакар, слонова коска и обсидиан, вулканско стакло кое е пооштро и од денешен скалпел. Пациентите добивале алкохол и седативи пред почетокот на процедурата. Главен проблем бил, тоа што поради непознавање на начинот на трансфузија на крв, пациентите често се случувало да искрварат доколку при зафатот настанале компликации.

  1. Опијати

  Макот бил познат како средство за намалување на болката како и денес. Во минатото не било лесно да се дојде до аналгетици. Афионовото млеко често се мешало со пиво и вино. Освен во хирургијата, често е користено и за пациенти со нервни проблеми со цел да ги смири, а се користело и за лекување од депресија и анксиозност.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 49 минути

  За една недела во Гостивар 156 новозаразени со корона

  Македонијапред 2 часа

  Влез во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР

  Вестипред 3 часа

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Македонијапред 13 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 14 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 17 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 20 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 21 час

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 22 часа

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 23 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 1 ден

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 1 ден

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена