fbpx
Поврзи се со нас

Живот

Мојсеј, Митрофан, Филарет и Ефрем го збогатија Монашкото братство на Бигорски манастир.

Објавено

на

Бигорскиот Манастир,кој го одбележува патронот, празникот Отсекување на главата на Св. Јован Крстител. Воедно се празнува и 21- годишнината од возобновувањето на монашкото братство. На вечерната Богослужба, беше извршено монашење на четири искушеници веќе членови на братството. На настанот присуствуваа голем број верници од целата држава.

 

01x

33x

Мојсеј, Митрофан, Филарет и Ефрем, беа замонашени во предвечерието на торжествената прослава на Бигорскиот манастир.

06x14x

07x

23x

Нови четири факели запалени пред Бога за православниот народ наш, четири молитвеници како цврсти столбови вградени во зградата на Црквата Христова. А во длабоко молитвениот поглед на нашиот Старец, кој ги роди во љубовта Христова и ги одгледа како свои најмили рожби, како да го гледавме љубовниот и полн со милост поглед на самиот Претеча и Крстител Господов Јован, велат од Бигорскиот манастир.

40x

 

Извор и фото: Бигорски манастир

 

 

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!