Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Заталкан куршум завршил во автомобил на гостиварец – за пукање по свадби до 500 евра казни

Објавено

на

Опасната традиција на славење со пукање од огнено оружје во полошкиот регион ја има секое лето. Сезоната на свадби и други семејни веселби неизбежно ја обележуваат рафалите, а пушките и пиштолите се омилен реквизит во прославувањето. На последиицте, кои при вакви случаи можат да бидат и крајно сериозни, никој не мисли. Заскитани куршуми завршуваат во дворови, автомобили, на балкони, на улица и многу лесно, освен материјална штета може да има и повредени луѓе.

Пријава за оштетување од затаклан куршум во Гостивар е регистрирана вчера. Полицијата информира дека педесет и осумгодишниот гостиварец М.С, вчера (23 јули)  пријавил дека во периодот од 20 до 23 јули годинава, заталкан куршум го оштетил неговото патничко возило „Фолксваген голф караван“ со гостиварски регистарски таблици. Гостиварецот оштетувањето го забележал вчера додека го паркирал возилото пред неговата работилница на улица „ЈНА“ во Гостивар.

Секторот за внатрешни работи Тетово претходно апелираше до граѓаните да не употребуваат огнено оружје на семејните веселби и да не организираат огномети на недозволен начин.

„Напоменуваме дека пукањето со огнено оружје е спротивно на Законот за прекршоците против јавниот ред и мир и дека глобата за ваков вид на прекршок се движи од 200 до 500 евра во денарска противвредност. Освен ова, во зависност од последиците, пукањето може да се смета и како кривично дело „предизвикување општа опасност“ за кое е предвидена затворска казна од една до пет години.  На граѓаните им посочуваме дека и организирањето на огномети треба да се пријавува во полициска станица или полициските одделенија во реонот каде што ќе се организира. Во зависност од категоријата, организаторите треба да ги преземаат предвидените превентивни мерки за да се избегнат несакани последици.“, се вели во апелот од полицијата од каде најавија и поинтензивни контроли во тој правец.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 13 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 16 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 17 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 19 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 19 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 20 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 2 недели

Гостиварските пензионерки најдобри во шутирање пенали

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена