fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

135 нови позитивни на коронавирус во земјава, во Гостивар 0

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид, соопшти Министерството за здравство. По региони во:

-Скопје 81

-Тетово 15

-Куманово 13

-Прилеп 8

-Кавадарци 7

-Македонски Брод 3

-Штип 2

-Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово по 1

 

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г,81г,87г, 87г, 87г, 89г), по 3 починати лица од Битола (72г,74г и 84г) и Куманово (62г,64г и 68г), по 2 лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67г), Охрид(83г), Струга (75г), Гостивар (71г), Кочани (77г), Кичево (70г) и Неготино (69г).

 

Регистрирани се 900 оздравени пациенти од:

-Скопје 363

-Битола 62

-Куманово 54

-Прилеп 51

-Велес 46

-Охрид 44

-Кавадарци 40

-Струга 32

-Кочани и Гостивар по 23

-Струмица 22

-Тетово 16

-Штип 14

-Кичево и Гевгелија по 12

-Пробиштип 11

-Берово 9

-Неготино, Свети Николе и Крива Паланка по 7

-Ресен, Радовиш и Богданци по 6

-Делчево 5

-Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица по 4

-Валандово 3

-Пехчево 2

-Крушево 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!