Поврзи се со нас

Спорт

16 коло: КК Гостивар од 17 часот ја пречекува екипата на ФМП Академија

Објавено

на

По тринеделна пауза поради репрезентативни обврски и одигрување на КУП завршницата, продолжува македонското кошаркарско првенство. Во рамки на 16.коло кошаркарите на Гостивар денеска ќе је пречекаат екипата на Навико-Академија ФМП од Скопје.

КК Гостивар со неколкуте порази го изгуби чекорот со екипите од врвот на табелата „бело-сините“ од 5 последни натпревари имаат 4 порази, со збир од 9 победи и 6 порази се најдоа на 7. позиција на табелата, но ништо не е загубено и гостиварци имаат реални шанси да се вратат во горниот дел на табелата пред почетокот на завршниот плеј-оф. КК Гостивар паузата ја искористи за мал ремонт на играчкиот кадар, по ненадејното заминување на Андреј Маслинко и ангажирањето на Виктор Исајлоски, клубот се ослободи и од најдобриот поединец во досегашниот дел од првенството Лувејн Пипкинс и од вториот американец Вајтли. Нив ќе ги замени српскиот интернационалец Немања Жигон кој ќе дебитира на денешниот натпревар.

Традицијата во меѓусебните дуели помеѓу овие две екипи е на страна на домаќинот, од 7 последни пресметки КК Гостивар има 4, ФМП Академија 3 победи.

Натпреварот во Спортската сала Младост се игра од 17 часот, во живо може да го следите ТУКА.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 7 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 9 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 11 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 12 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 13 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 15 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 16 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 17 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 18 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена