Поврзи се со нас

Македонија

18-то издание на Летниот Академски Курс (ЛАК) во организација на БЕСТ Скопје ова лето!

Алката што недостасува во сечиј студентски живот!

Објавено

на

Овој настан, кој што прерасна во децениска традиција, е синоним за врвно студентско комплементарно образование, стручно доусовршување, но и интеркултурно запознавање со млади луѓе од сите краеви на Европа.

Вакви несекојдневни искуства се клучен дел од академскиот живот без кои не може целосно да се заокружи студентското искуство.

БЕСТ Скопје (Борд на Европски Студенти по Технологија) по 18-ти пат го организира Летниот Академски Курс меѓу бројни други настани, саеми за вработување, симпозиуми за едукација, инженерски натпревари, студентски размени и работилници. Ваквите настани помагаат при развојот на тврдите и меките вештини на студентите, им помагаат да се истакнат на пазарот на трудот, им овозможуваат прилики за вмрежување, но значајно им влијаат и на социјалниот и личниот развој.

БЕСТ е непрофитна, неполитичка, волонтерска организација која функционира во 83 ограноци (“локални групи”) ситуирани на различни универзитети низ 30 држави во Европа. БЕСТ Скопје е единствената македонска локална група која е дел од оваа голема европска фамилија!

„Оваа година, Летниот Академски Курс се одржува во Скопје, од 16-ти до 24-ти јули и е во соработка со врвниот професорски кадар на Факултетот за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство (ФИНКИ). Професорите за време на академските активности, до странските и домашните учесници, ќе имаат за цел да ги доближат концептите на најактуелната тема на денешницата, а без сомнеж и на блиската иднина: вештачката интелигенција!

На крајот на секој курс, учесниците полагаат завршен испит, со чие положување се стекнуваат со сертификат за успешно завршен курс од академски карактер.

Но, овој настан не е само учење! Неминовен дел од убавината на академските курсеви се и новите пријателства стекнати со колеги од разни европски држави, незаборавните дружби и новите спомени кои никогаш нема да се заборават. За време на курсот, студентскиот дух и жар се најживи од било кога!“, велат од БЕСТ Скопје.

Ако си студент на УКИМ и имаш амбиција да се надоградиш на овие стручни теми, но и ако сакаш Летниот Академски Курс да ти биде најдобриот спомен ова лето, пријави се на следната форма и повели на нашите социјални медиуми каде што можеш да дознаеш повеќе за курсот, како и за БЕСТ Скопје!

Facebook; Instagram; LinkedIn

(комерцијална објава)

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена