Поврзи се со нас

Вести

2% nga prindërit kanë kërkuar fëmijët t’u mësojnë online

Објавено

на

“Nga përgjegjësia jonë dhe të çdo individi në sistemin arsimor varet sa gjatë fëmijët do të mbeten në klasë. Në sistemin arsimor rreth 74 përqind veçmë janë të vaksinuar, kurse çdo prind ka përgjegjësi edhe ai të vaksinohet”, theksoi ministrja për arsim dhe shkencë Milla Carovska.

Ajo në paraqitjen mysafire në Tv Sitell, drejtoi se sistemi është i përgatitur për tre skenare – për prezencë fizike, modeli hibrid, që do të thotë gjysma e klasës, gjysma online, dhe plotësisht online. Për atë cili skenar kur do të zbatohet, ministrja tha se vendos Komisioni për sëmundje ngjitëse, Shtabi kryesor koordinativ dhe Qeveria.

Carovska potencoi se arsimtarët në pjesën më të madhe janë të vaksinuar kurse tash është e rëndësishme të vaksinohen edhe prindërit, dhe drejtoi apel deri te të gjithë ata që kanë nxënës në shtëpi, të vaksinohen.

Siç tha, protokollet në shkolla parashikojnë mbajtje të maskave, dezinfektim, ajrosje të hapësirave dhe matje të temperaturës.

-Nëqoftëse dy fëmijë rrijnë në një bankë shkollore ato absolutisht i respektojnë protokollet, pasi mbajnë maskë. Protokollet janë të qarta, mbajtja e maskave, dezinfektim, ajrosje të hapësirave dhe matje të temperaturës. Është e rëndësishme që gjithë të apelojmë në respektimin e protokolleve, por edhe te vaksinimi tek kuadri arsimor edhe te prindërit, tha Carovska.

Në lidhje me pyetjen sa prindër deri tash kanë bërë kërkesë për ndjekje të mësimit online për këtë vit shkollor, Carovska drejtoi se rreth dy përqind kanë bërë kërkesë për ndjekje të mësimit online, që sipas saj, është numër i pranueshëm dhe pret ashtu edhe të mbes.

-Nga 180 mijë nxënës që janë në shkollë fillore, 70 mijë në shkollë të mesme, domethënë rreth 250 mijë nxënës filluan më 1 Shtator, me mësim. Diku 2 përqind nga nxënësit kërkuan mësim online, që është absolutisht përqindje e pranueshme. Ato janë të sëmurë kronik, por ka pasur edhe arsye jomjekësore ku shkollat kanë konfirmuar se ajo është e pranueshme për ato dhe për arsimtarët. Pres që kjo përqindje të mbetet i tillë, shtoi Carovska.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

2% од родителите побарале децата да им учат онлајн

Објавено

на

„Од нашата одговорност и од секој поединец во образовниот систем зависи колку долго децата ќе останат во училницата. Во образовниот систем околу 74 проценти веќе се вакцинирани, а секој родител има одговорност и тој да се вакцинира“, истакна министерката за образование и наука Мила Царовска.

Таа во гостување на Тв Сител, посочи дека системот е подготвен за три сценарија – за физичко присуство, хибриден модел, што значи половина во училница, половина онлајн, и целосно онлајн. За тоа кое сценарио кога ќе се примени, министерката рече дека одлучува Комисијата за заразни болести, Главен координативен штаб и Владата.

Царовска напомена дека наставниците во најголем дел се вакцинирани а сега е значајно да се вакцинираат и родителите, и упати апел до сите оние кои имаат ученици дома, да се вакцинираат.

Како што рече, протоколите во училиштата предвидуваат носење макси, дезинфекција, проветрување на простории и мерење на температура.

-Доколку две деца седат на една училишна клупа тие апсолутно ги почитуваат протколите, бидејќи носат маска. Протоколите се јасни, носење макси, дезинфекција, проветрување на простории и мерење на температура. Значајно е сега да сите апелираме на почитување на протоколите, но и на вакцинација кај наставен кадар и кај родителите, рече Царовска.

Во однос на прашањето колку родители досега поднеле барање за следење на настава онлајн за оваа учебна година, Царовска посочи дека околу два отсто поднеле барање за следење на настава онлајн, што според неа, е прифатлива бројка и очекува така и да остане.

-Од 180 илјади ученици кои се во основно, 70 илјади во средно, значи околу 250 илјади ученици започнаа на 1 септември, со учење. Некаде 2 проценти од учениците побараа онлајн учење, што е апсолутно прифатлив процент. Тоа се хронично болни, а имало и некои немидицински причини каде што училиштата потврдиле дека тоа е прифатливо за нив и за наставниците. Очекувам овој процент да остане таков, додаде Царовска.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена