Поврзи се со нас

Македонија

2% од родителите побарале децата да им учат онлајн

Објавено

на

„Од нашата одговорност и од секој поединец во образовниот систем зависи колку долго децата ќе останат во училницата. Во образовниот систем околу 74 проценти веќе се вакцинирани, а секој родител има одговорност и тој да се вакцинира“, истакна министерката за образование и наука Мила Царовска.

Таа во гостување на Тв Сител, посочи дека системот е подготвен за три сценарија – за физичко присуство, хибриден модел, што значи половина во училница, половина онлајн, и целосно онлајн. За тоа кое сценарио кога ќе се примени, министерката рече дека одлучува Комисијата за заразни болести, Главен координативен штаб и Владата.

Царовска напомена дека наставниците во најголем дел се вакцинирани а сега е значајно да се вакцинираат и родителите, и упати апел до сите оние кои имаат ученици дома, да се вакцинираат.

Како што рече, протоколите во училиштата предвидуваат носење макси, дезинфекција, проветрување на простории и мерење на температура.

-Доколку две деца седат на една училишна клупа тие апсолутно ги почитуваат протколите, бидејќи носат маска. Протоколите се јасни, носење макси, дезинфекција, проветрување на простории и мерење на температура. Значајно е сега да сите апелираме на почитување на протоколите, но и на вакцинација кај наставен кадар и кај родителите, рече Царовска.

Во однос на прашањето колку родители досега поднеле барање за следење на настава онлајн за оваа учебна година, Царовска посочи дека околу два отсто поднеле барање за следење на настава онлајн, што според неа, е прифатлива бројка и очекува така и да остане.

-Од 180 илјади ученици кои се во основно, 70 илјади во средно, значи околу 250 илјади ученици започнаа на 1 септември, со учење. Некаде 2 проценти од учениците побараа онлајн учење, што е апсолутно прифатлив процент. Тоа се хронично болни, а имало и некои немидицински причини каде што училиштата потврдиле дека тоа е прифатливо за нив и за наставниците. Очекувам овој процент да остане таков, додаде Царовска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 3 минути

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 28 минути

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 1 час

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 2 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 4 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 16 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 17 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 19 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 20 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Македонијапред 21 час

Раководителите на институциите може да ја изгубат работата ако не штедат струја

Македонијапред 23 часа

Поскапува дизелот

Гостиварпред 23 часа

Се‘ е подготвено за прослава на големиот празник Преображение во Гостивар

Вестипред 23 часа

Јапонските власти ги поттикнуваат младите да пијат повеќе алкохол

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 17 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 7 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

2% nga prindërit kanë kërkuar fëmijët t’u mësojnë online

Објавено

на

“Nga përgjegjësia jonë dhe të çdo individi në sistemin arsimor varet sa gjatë fëmijët do të mbeten në klasë. Në sistemin arsimor rreth 74 përqind veçmë janë të vaksinuar, kurse çdo prind ka përgjegjësi edhe ai të vaksinohet”, theksoi ministrja për arsim dhe shkencë Milla Carovska.

Ajo në paraqitjen mysafire në Tv Sitell, drejtoi se sistemi është i përgatitur për tre skenare – për prezencë fizike, modeli hibrid, që do të thotë gjysma e klasës, gjysma online, dhe plotësisht online. Për atë cili skenar kur do të zbatohet, ministrja tha se vendos Komisioni për sëmundje ngjitëse, Shtabi kryesor koordinativ dhe Qeveria.

Carovska potencoi se arsimtarët në pjesën më të madhe janë të vaksinuar kurse tash është e rëndësishme të vaksinohen edhe prindërit, dhe drejtoi apel deri te të gjithë ata që kanë nxënës në shtëpi, të vaksinohen.

Siç tha, protokollet në shkolla parashikojnë mbajtje të maskave, dezinfektim, ajrosje të hapësirave dhe matje të temperaturës.

-Nëqoftëse dy fëmijë rrijnë në një bankë shkollore ato absolutisht i respektojnë protokollet, pasi mbajnë maskë. Protokollet janë të qarta, mbajtja e maskave, dezinfektim, ajrosje të hapësirave dhe matje të temperaturës. Është e rëndësishme që gjithë të apelojmë në respektimin e protokolleve, por edhe te vaksinimi tek kuadri arsimor edhe te prindërit, tha Carovska.

Në lidhje me pyetjen sa prindër deri tash kanë bërë kërkesë për ndjekje të mësimit online për këtë vit shkollor, Carovska drejtoi se rreth dy përqind kanë bërë kërkesë për ndjekje të mësimit online, që sipas saj, është numër i pranueshëm dhe pret ashtu edhe të mbes.

-Nga 180 mijë nxënës që janë në shkollë fillore, 70 mijë në shkollë të mesme, domethënë rreth 250 mijë nxënës filluan më 1 Shtator, me mësim. Diku 2 përqind nga nxënësit kërkuan mësim online, që është absolutisht përqindje e pranueshme. Ato janë të sëmurë kronik, por ka pasur edhe arsye jomjekësore ku shkollat kanë konfirmuar se ajo është e pranueshme për ato dhe për arsimtarët. Pres që kjo përqindje të mbetet i tillë, shtoi Carovska.

Популарно изминативе 100 дена