Поврзи се со нас

Гостивар

213 нови случаи на ковид во земјава, починале 26 лица

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 103 -Куманово 16 -Штип 9 -Прилеп 9 -Тетово 16 -Струга 4 -Велес 5 -Битола 2 -Охрид 1 -Кавадарци 19 -Гостивар 9 -Струмица 3 -Радовиш 2 -Кочани 1 -Пробиштип 3 -Делчево 3 -Кратово 1 -Свети Николе 2 -Неготино 5.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (80, 69, 89, 87, 77, 79 и 60г), тројца од Куманово (62, 72 и 80г), еден од Прилеп (70г), четири пациенти од Тетово (81, 50, 72 и 60г), еден од Струга (62г), тројца од Битола (80, 60 и 66г), еден пациент од Охрид (69г), еден од Гостивар (69г), еден од Струмица (80г), еден од Крушево (69г), еден од Виница (58г), еден од Делчево (78г) и еден пациент од Свети Николе (69г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 632 оздравени пациенти од: -Скопје 169 -Куманово 33 -Штип 36 -Прилеп 57 -Тетово 21 -Струга 20 -Велес 33 -Битола 43 -Охрид 26 -Кавадарци 27 -Гостивар 34 -Гевгелија 13 -Струмица 9 -Крива Паланка 5 -Радовиш 9 -Кочани 11 -Пробиштип 4 -Демир Хисар 4 -Македонски Брод 4 -Валандово 4 -Виница 3 -Кратово 2 -Свети Николе 13 -Кичево 25 -Ресен 8 -Неготино 19 Досега во земјата се направени вкупно 365.599 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73851, бројката на оздравени пациенти е 50046, на починати е 2147, а бројот на активни случаи изнесува 21658.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена