Поврзи се со нас

Гостивар

22 дена во новата година воздухот во Гостивар бил загаден – податоци од МЖСПП

Објавено

на

  Речиси секој втор ден годинава, гостиварци дишеле загаден воздух. Според официјалните податоци од Министерството за животна средина, од 1 јануари до 21 февруари, прагот на штетни ПМ10 честички во воздухот во Гостивар бил надминат 22 дена. Според законските регулативи, во тек на една година, максималниот број на денови со надминување на прагот е определен на 35.

  Последното надминување, според МЖСПП е евидентирано вчера (21 февруари), кога нивото на ПМ10 било 74,5 микрограми на метар кубен. Највисоко среднодневно ниво на овие штетни честички во текот на месецов, имало на 17 и 20 февруари, кога вредностите биле дуплирани.

  Во извештајот на Министерството за периодот од 15 до 21 февруари се наведува дека среднодневната гранична вредност за РМ10 честички (50 микрограми на метар кубен) е надмината на повеќе мерни места во земјава меѓу кои и Гостивар: Центар, Гази Баба, Карпош, Лисиче, Ѓорче Петров, Битола 1, Битола 2, Гевгелија, Гостивар, Кавадарци, Кичево, Куманово, Тетово и Велес 2.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!