Поврзи се со нас

Гостивар

22 дена во новата година воздухот во Гостивар бил загаден – податоци од МЖСПП

Објавено

на

Речиси секој втор ден годинава, гостиварци дишеле загаден воздух. Според официјалните податоци од Министерството за животна средина, од 1 јануари до 21 февруари, прагот на штетни ПМ10 честички во воздухот во Гостивар бил надминат 22 дена. Според законските регулативи, во тек на една година, максималниот број на денови со надминување на прагот е определен на 35.

Последното надминување, според МЖСПП е евидентирано вчера (21 февруари), кога нивото на ПМ10 било 74,5 микрограми на метар кубен. Највисоко среднодневно ниво на овие штетни честички во текот на месецов, имало на 17 и 20 февруари, кога вредностите биле дуплирани.

Во извештајот на Министерството за периодот од 15 до 21 февруари се наведува дека среднодневната гранична вредност за РМ10 честички (50 микрограми на метар кубен) е надмината на повеќе мерни места во земјава меѓу кои и Гостивар: Центар, Гази Баба, Карпош, Лисиче, Ѓорче Петров, Битола 1, Битола 2, Гевгелија, Гостивар, Кавадарци, Кичево, Куманово, Тетово и Велес 2.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 19 минути

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 3 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 4 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 5 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 8 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 19 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 23 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена