Поврзи се со нас

Вести

22 Prilli, Dita e Planetit Tokë

Објавено

на

Dita e Planetit Tokë filloi të festohet në Shtetet e Bashkuara dhe që nga viti 1990 ajo është kthyer në një lëvizje globale mobilizimi në 141 vende, duke ngritur çështje mjedisore në skenën botërore.

Fillimisht, fokusi ishte ngrohja globale dhe nevoja për energji të pastër.

Me kalimin e viteve, kjo nismë e Ditës së Tokës ka bashkuar qindra miliona njerëz në lëvizjet mjedisore, duke krijuar mundësi për angazhim qytetar dhe vullnetarizëm për një mjedis më të shëndetshëm dhe më të pastër.

Ngjarjet e Ditës së Tokës mbështesin mjedisin, duke u përpjekur të bashkojnë njerëzit në mbarë botën të vetëdijshëm për rëndësinë e çështjeve mjedisore dhe çështjeve të tilla si ndotja, konflikti, varfëria dhe lufta.

Fushatat e Ditës së Tokës nxjerrin në pah nevojën për qytete të gjelbra dhe pyllëzimin, ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike për fatkeqësitë natyrore në mbarë botën me ndikim të madh te njerëzit, florën dhe faunën, ndikimin dhe pasojat e rritjes së nivelit të detit, zhdukjen e disa llojeve të bimëve dhe kafshëve, ajri e ndotur dhe të ngjashme.

Tema e Ditës Botërore të Tokës sivjet është “Investoni në planetin tonë” dhe fokusohet në përshpejtimin e zgjidhjeve për të luftuar kërcënimet më të mëdha në botë, si ndryshimi i klimës.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

22-ри април, Ден на планетата Земја

Објавено

на

Денот на планетата Земја започнал да се одбележува во Соединетите Држави, а од 1990 година стана глобално мобилизирачко движење во 141 земја, покренувајќи ги еколошките прашања на светската сцена.

На почетокот фокусот бил ставен на глобалното затоплување и потребата за чиста енергија.

Во текот на годините, оваа иницијатива на Денот на планетата Земја собрал стотици милиони луѓе во еколошки движења, создавајќи можности за граѓански ангажман и волонтирање за поздрава и почиста средина.

Настаните за Денот на планетата Земја ја поддржуваат животната средина, обидувајќи се да ги обединат луѓето од целиот свет свесни за важноста на еколошките прашања и прашања како што се загадувањето, конфликтите, сиромаштијата и војните.

Кампањите за Денот на планетата Земја ја нагласуваат потребата од зелени градови и пошумување, свесноста за климатските промени кои предизвикуваат природни катастрофи ширум светот со големо влијание врз луѓето, флората и фауната, влијанието и последиците од зголемувањето на нивото на морето, истребувањето на некои растителни и животински видови, аерозагадувањето и слично.

Темата на овогодишното одбележување на Светскиот ден на планетата Земја е „Инвестирај во нашата планета“ и се фокусира на забрзување на решенијата за борба против најголемите светски закани како што се климатските промени.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена