Поврзи се со нас

Спорт

2МФЛ: ФК Гостивар загуби дома од Кадино – Вардар од Форино дисквалификуван во најнизок ранг на натпреварување

Објавено

на

Викендов се одигра 18. коло во Втората македонска лига – Запад, во кое ФК Гостивар доживеа изненадувачки пораз од екипата на Кадино 0-3.

Гостиварци загубија важни три бода во трката за првите две места кои водат во Првата лига, од седмопласираната екипа на табелата, тимот на Кадино од Скопје. Ивановски, Христовски и Ристовски беа стрелци за гостите од Скопје, запишувајќи ја 5-та победа сезонава. ФК Гостивар со 33 бодови се наоѓа на 3. позиција на табелата.

Изминатава недела стигна и официјалната одлука за Фудбалскиот клуб Вардар Форино кој поради две неоправдани непојавувања на терен, во една натпреварувачка сезона е исфрлен од лигата.

„Комисијата за натпревари при Фудбалската федерација на Македонија според член 82. од Правилникот за натпреварување на ФФМ донесе одлука за дисквалификација на екипата на ФК Вардар с. Форино од понатамошно натпреварување во Втора МФЛ – Запад поради неоправдано непојавување на натпреварот од 17. коло на Втора МФЛ – Запад помеѓу ФК Вардар с.Форино – КФГ Гостивар закажан на 27. февруари 2021 година во Гостивар. Комисијата за натпреварување овој натпревар го регистрираше со службени 0:3 за екипата на КФГ Гостивар. Екипата на ФК Вардар с.Форино се враќа во најнизок ранг на натпреварување во Општинскиот сојуз каде што припаѓа – ОФС Гостивар“, се вели во соопштението на ФФМ.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена