Поврзи се со нас

Спорт

2МФЛ: Прва победа за ФК Гостивар, Вардар од Форино пак нерешено

Објавено

на

Викендов се одигра 2.коло во Втората македонска фудбалска лига. Екипата на ФК Гостивар ја запиша првата победа во новата сезона, а Вардар од Форино повторно одигра нерешено.

ФК Гостивар го играше полошкото дерби со новиот второлигаш екипата на Тетекс во Тетово, која пак се најде во Втората лига по фузијата со Лабуништа. Домаќините поведоа уште во 3.минут, со голот на поранешниот гостиварец Лавдрим Скендери. Новото засилување Иван Настески го израмни резултатот во 43. минута, а најголемото засилување за гостиварци летово Христијан Кировски со погодоците во 62. и 88. минута ја донесе првата победа во новата сезона. Во следното коло ФК Гостивар ќе ја пречека екипата на Кораб од Дебар.

Вардар од Форино на Градскиот стадион во Гостивар, имаше тешка задача против екипата на ФК Скопје. Форинци одиграа одличен натпревар во кој постигнаа 3 гола и ја имаа предноста до пред самиот крај. Егзон Азири постигна два гола во 44. и 70. минута, Музафер Бекир беше прецизен од пенал во 66. минута. Натпреварот заврши 3:3, што е втор нерешен резултат за Вардар. Во следното коло форинци ќе гостуваат кај екипата на Велазерими во Кичево.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 1 час

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена