Поврзи се со нас

Спорт

2МФЛ: Вардар Форино нерешено дома – ФК Гостивар загуби во Охрид

Објавено

на

фото: Ohridnews.com

По една недела пауза викендов се одигра 10-тото коло од 2МФЛ – Запад, кое не беше најсреќно за претставниците на Гостивар во ова натпреварување.

Вардар од Форино го играше соседското дерби, односно беше домаќин на екипата на Дрита од Боговиње.  Натпреварот заврши без голови 0-0, иако и на двете екипи им беа потребни повеќе од еден бод. Форинци полека бегаат од опасната зона на испаѓање, со 12 бодови се наоѓаат на 8-та позиција која обезбедува опстанок во Втората лига. Во следното коло му гостуваат на ФК Скопје.

ФК Гостивар загуби во Охрид со 1-0, со што ја загуби и лидерската позиција на табелата. Гостиварци имаа можност да поведат во 15. минута, кога судијата досуди пенал, но ударот на Есати го одбрани голманот на охриѓани. Казната стигна во 81. минута преку погодокот на Целески за конечни 1-0. ФК Гостивар со 20 бодови се наоѓа на 2-та позиција на табелата, има бод помалку од новиот лидер ФК Скопје. Во следното коло Гостивар ќе ја пречека екипата на Лабуништа/Тетекс.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 15 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 18 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 21 час

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена