Спорт

2МФЛ: Вардар Форино нерешено дома – ФК Гостивар загуби во Охрид

Објавено

на

По една недела пауза викендов се одигра 10-тото коло од 2МФЛ – Запад, кое не беше најсреќно за претставниците на Гостивар во ова натпреварување.

Вардар од Форино го играше соседското дерби, односно беше домаќин на екипата на Дрита од Боговиње.  Натпреварот заврши без голови 0-0, иако и на двете екипи им беа потребни повеќе од еден бод. Форинци полека бегаат од опасната зона на испаѓање, со 12 бодови се наоѓаат на 8-та позиција која обезбедува опстанок во Втората лига. Во следното коло му гостуваат на ФК Скопје.

ФК Гостивар загуби во Охрид со 1-0, со што ја загуби и лидерската позиција на табелата. Гостиварци имаа можност да поведат во 15. минута, кога судијата досуди пенал, но ударот на Есати го одбрани голманот на охриѓани. Казната стигна во 81. минута преку погодокот на Целески за конечни 1-0. ФК Гостивар со 20 бодови се наоѓа на 2-та позиција на табелата, има бод помалку од новиот лидер ФК Скопје. Во следното коло Гостивар ќе ја пречека екипата на Лабуништа/Тетекс.