fbpx
Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

2МФЛ: Вардар од Форино го декласираше Охрид – Гостивар загуби од Лабуништа

Викендов се одигра 7-то коло од Втората МФЛ – Запад. Фудбалерите на ФК Вардар од Форино ја пречекаа екипата на Охрид, ФК Гостивар гостуваше во Струга кај екипата на Лабуништа.

Со резултат 4:1 фудбалерите на Вардар од Форино ја декласираа екипата на Охрид. Мрежите мируваа првите 45 минути на Градскиот стадион во Гостивар, а домаќините се разиграа во вториот дел од натпреварот и успеаа да запишат нови три бодови. Мухамед Бекир ја најави голгетерската серија со погодок во 50.минута. Алији со два гола во 66. и 78.минута го зголеми резултатот, за две минути подоцна Ејупи да стави печат на победата со четврти гол. Секулоски со погодок за охриѓани го постави конечниот резултат во 82. минута 4:1. За вардарци ова е трета победа и со 9 бодови се наоѓаат на седмата позиција на табелата.

ФК Гостивар гостуваше кај Лабуништа во Струга и ги загуби бодовите во финишот од натпреварот. Иако со голот на Шериф Реџепи уште во 6. минута, гостиварци имаа предност на полувреме. Во вториот дел не го издржаа притисокот на домаќините. Хасан изедначи на 1:1, за Љамчевски во 87. минута погоди за целосен пресврт на натпреварот. ФК Гостивар со 3 победи и 2 нерешени натпревари се наоѓа на четвртата позиција со 11 поени.

Во следното, 8-мо коло, на Градскиот стадион во Гостивар за првпат во рамките на Втората македонска лига – Запад, ќе се сретнат токму овие две екипи. ФК Гостивар ќе ја пречека екипата ФК Вардар од Форино.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!