Поврзи се со нас

Спорт

2МФЛ: Важна победа за Вардар од Форино – ФК Гостивар го запиша првиот пораз сезонава

Објавено

на

Викендов се одигра 9-то коло од Втората македонска фудбалска лига – Запад. Фудбалерите на ФК Вардар од Форино на домашен терен ја совлада фаворизираната екипа на Велешта, додека ФК Гостивар го запиша првиот пораз, загуби од Кадино.

Со резултат 3-2 фудбалерите на Вардар од Форино ја совладаа екипата на Велешта, која влезе како фаворит во овој дуел. Аријан Ејупи го отвори резултатот во 36. минута, за две минути подоцна Рони Синани зголеми на 2-0, резултат со кој се замина на полувреме. Вардарци офанзивно влегоа и во вториот дел, по само 8 минути игра, со вториот погодок на Ејупи веќе имаа сигурно водство од 3-0. Гостите од Велешта успеаа до крајот на натпреварот да постигнат два гола за конечен резултат од 3-2, но немаа сили за целосен пресврт. Со овие три бодови форинци се извлекоа од опасната зона, со можност за приклучок кон средината на табелата. Во следното коло ќе ја пречекаат екипата на Дрита од Боговиње.

ФК Гостивар гостуваше во Скопје кај екипата на Кадино, која успеа да го сопре лидерот на табелата, славејќи со 3-0. Ринор Ајдини, Кристијан Ивановски и Дамјан Масевски беа стрелци на головите за Кадино на овој меч. За гостиварци ова е прв пораз сезонава, но и покрај изгубените бодови останува лидер на табелата. Во следното коло гостиварци ќе патуваат за Охрид, каде ќе се сретнат со истоимената екипа.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена