Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

2МФЛ: Важни 3 бодa за ФК Гостивар против Лабуништа – Вардар Форино загуби во Охрид

ФК Гостивар – Лабуништа 2011 (2:1), ГФК Охрид Лихнидос – Вардар Форино (1:0).

Ова е исходот на гостиварские екипи во 16. коло во Втората македонска фудбалска лига – Запад.

ФК Гостивар на домашен терен ја совлада екипата на Лабуништа 2011, која е директен конкурент за местото кое води во баражот за Прва лига, на кое се надеваат и гостиварци. Резултатот со еврогол од слободен удар го отвори Енис Дервиши во 12.минута, за три минути подоцна стружани преку Лескароски израмнат на (1:1). Бурак Менга со погодокот во 35.минута го одлучи победникот уште во првиот дел. Во второто полувреме немаше погодоци, натпреварот заврши 2:1. За ФК Гостивар ова се важни три бода со кои останува во трка за некое од местата што водат ранг погоре. Со 23 бодови се наоѓаат на 5. позиција.

Форинци гостуваа во Охирд, кај екипата на ГФК Охрид Лихнидос. И ова може да се претстави како директен дуел во долниот дел на табелата, односно во борбата за опстанок. Охриѓани го добија натпреварот со 1:0, со што го повлече Вардар од Форино под цртата, односно во зоната на испаѓање.

Во следното 17 коло, на Градскиот стадион во Гостивар ќе се сретнат токму овие две екипи. Официјален домќин ќе биде екипата на Вардар од Форино.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 минути

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 58 минути

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 1 час

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 2 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 5 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 6 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 19 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 21 час

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!