Поврзи се со нас

Македонија

31 случај на заразување со ковид по втор пат регистрирани минатата недела

Објавено

на

Во периодот од 6 до 12 септември во земјава тестирани се вкупно 34.175 материјали за ковид и регистрирани сe 3.471 нов позитивен случај, што е за 24,9% помалку од претходната недела, се наведува во извештајот од ИЈЗ. Процентот на позитивност се движи од 9% до 10,8%, просечно 10%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.653). Гостивар во тој период има 92 новозаразени.

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени“ се стекнале 3.946 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, зголемување од 4,6% во споредба со претходна недела. Пријавени се 142 смртни случаи во 22 градови во текот на изминатата недела, најголем дел од нив се од Скопје (47), Струмица (13), Куманово (12) и Гостивар (11).

Во текот на минатата недела е пријавенa 31 реинфекциja со коронавирус, а вкупно заклучно со 12 септември се регистрирани 498 реинфекции  и една втора реинфекција, односно заразување по трет пат.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

31 rast të infektimit me kovid për herë të dytë të regjistruar javën e kaluar

Објавено

на

Pas periudhës nga 6 deri 12 Shtator në vend janë testuar gjithësej 34.175 materiale për kovid dhe janë regjistruar 3.471 rast të ri pozitiv, që është për 24,9% më pak nga java paraprake, theksohet në raportin nga ISHP. Përqindja e pozitivitetit sillet nga 9% deri 10,8%, mesatarisht 10%. Numri më i madh i rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.653). Gostivari në atë periudhë ka 92 të sapo infektuar.

Pas 2 testeve negative të fituara për praninë e SARS-CoV-2  ose me përdorimin e algoritmit të ri, me status “të shëruar” janë marrë 3.496 persona që kanë qenë të hospitalizuar ose në mjekim shtëpiak, zmadhim prej 4,6% në krahasim me javën e kaluar. Janë të paraqitur 142 raste vdekjeje në 22 qytete gjatë javës së kaluar, prej tyre pjesa më e madhe janë nga Shkupi (47), Strumicë (13), Kumanovë (12) dhe Gostivar (11).

Gjatë javës së kaluar janë paraqitur 31 reinfektime me korona virusin, kurse gjithësej duke marrë nga 12 Shtatori janë regjistruar 498 reinfektime dhe një reinfektim i dytë, gjegjësisht infektim për herë të tretë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена