Поврзи се со нас

Македонија

32% од позитивните на ковид биле вакцинирани, 98% од хоспитализираните невакцинирани

Објавено

на

Во периодот од 6 август до 16 декември на територија на државата како позитивни на Ковид-19 се тестирани 64.963 граѓани, од кои 20.894 или 32 отсто биле целосно вакцинирани, покажува објавената анализа на вакцинирани на Министерството за здравство.

– Според статистика за изминативе недели, 44.069 граѓани, односно 67 отсто од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани. Процентот на хоспитализирани лица кои се невакцинирани изнесува 98 отсто, додека само 2 проценти од сите моментно хоспитализирани пациенти се целосно вакцинирани, се наведува во анализата, каде се посочува дека за вакцинирани се сметаат лицата кои се примиле две дози вакцини и поминале најмалку 14 дена од примање на втората доза.

Смртноста кај невакцинираните, е поголема.

– Во период од 6.08 до 16.12.2021 на територија на државата починале 2272 лица со Ковид-19, од кои 1790 пациенти не биле вакцинирани, а само 21 отсто примиле вакцина. Според анализите починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања. Пациентите биле вакцинирани со сите типови вакцини кои ги има на располагање кај нас, како и пациенти кои се вакцинирале во странство со вакцини на Модерна и Џонсон, покажува анализата.

Министерството за здравство укажува на важноста на вакцинација, нагласувајќи дека секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна.

– Апелираме граѓаните да се вакцинираат, само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на СарсКов2, посочува Министерството за здравство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 9 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 11 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 12 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 12 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 14 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 17 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 19 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 19 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 13 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

32% nga ato pozitivë në kovid kanë qenë të vaksinuar, 98% nga të shtruarit në spital të pa vaksinuar

Објавено

на

Në periudhën nga 6 gushti deri më 16 dhjetor, në vend janë rezultuar pozitivë me Kovid-19 64.963 qytetarë, nga të cilët 20.894 ose 32 për qind janë vaksinuar plotësisht, thuhet në analizën e publikuar të të vaksinuarve nga Ministria e Shëndetësisë.

Sipas statistikave të javëve të kaluara, 44.069 qytetarë, pra 67% e atyre pozitivë të Kovid-19 nuk janë vaksinuar. Përqindja e personave të shtruar në spital që nuk janë vaksinuar është 98 për qind, ndërsa vetëm 2 për qind e të gjithë pacientëve të shtruar aktualisht janë të vaksinuar plotësisht, thuhet në analizë, e cila tregon se të vaksinuar janë personat që kanë marrë dy doza vaksine dhe kanë kaluar të paktën 14 ditë. të marrjes së dozës së dytë.

Vdekshmëria tek të pavaksinuarit është më e lartë.

-Në periudhën 6.08-16.12.2021 në territorin e vendit kanë vdekur  2.272 persona me Kovid-19, nga të cilët 1.790 pacientë të pavaksinuar dhe vetëm 21 për qind kanë marrë vaksinën. Sipas analizave, të ndjerët kanë pasur disa sëmundje kronike të kombinuara. Pacientët janë vaksinuar me të gjitha llojet e vaksinave që kemi në dispozicion, si dhe pacientët që janë vaksinuar jashtë vendit me vaksinat Moderna dhe Johnson, tregoi analiza.

Ministria e Shëndetësisë thekson rëndësinë e vaksinimit, duke theksuar se çdo vaksinë që kemi në dispozicion është e sigurt.

“Apelojmë që qytetarët të vaksinohen, vetëm në këtë mënyrë do të arrijmë imunitet kolektiv dhe do të parandalojmë përhapjen e mutacioneve SarsKov2”, thekson Ministria e Shëndetësisë.

Популарно изминативе 100 дена