fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

33% од новозаразените со корона имаат над 60 години, доминира британскиот тип

Објавено

на

Во неделниот извештај за состојбата со ковид во земјава, за периодот од 12 до 18 април, Инстутутот за јавно здравје бележи намалување на новозаразни и на смртни случаи. Тестирани се вкупно 21.763 материјали, а регистрирани сe 5.199 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со намалување од 24,3% во однос на претходната недела.

Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (33,1%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50-59 (17,7%), 40-49 (17,0%), 30-39  (16,1%) и 20-29 (9,7%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (1,8%) и 10-19 години (4,6%).

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени“ се стекнале 5.921 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Пријавени се 206 смртни случаи од 26 градови, 25,4% помалку во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 175 лицa биле над 60 години, 20 лица на возраст од 50-59 години, по 5 лица од возрасните групи од 40-49 и 30-39 години и еден од 20-29 години.

„Во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при ИЈЗ се изврши секвенционирање на 48 селектирани SARS CoV-2 позитивни примероци. Истите беа одбрани од периодот 01-31.03.2021. Резултатите од секвенционирањето покажаа присуство на генотипот SARS-CoV-2 B.1.1.7/20I_501Y.V1 (Variant VOC_202012_01, UK variant) кај 98% од тестираните пациенти. Дополнително, направено е скринирање за присуство на варијанти од посебно внимание на 200 пациенти кој детектира 5 варијанти. Доминантен сој застапен со 100% меѓу тестираните примероци е B.1.1.7 т.н британска варијанта.“, наведува ИЈЗ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!