Поврзи се со нас

Македонија

33% од новозаразените со корона имаат над 60 години, доминира британскиот тип

Објавено

на

Во неделниот извештај за состојбата со ковид во земјава, за периодот од 12 до 18 април, Инстутутот за јавно здравје бележи намалување на новозаразни и на смртни случаи. Тестирани се вкупно 21.763 материјали, а регистрирани сe 5.199 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со намалување од 24,3% во однос на претходната недела.

Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 (33,1%). Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50-59 (17,7%), 40-49 (17,0%), 30-39  (16,1%) и 20-29 (9,7%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (1,8%) и 10-19 години (4,6%).

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, со статус „оздравени“ се стекнале 5.921 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Пријавени се 206 смртни случаи од 26 градови, 25,4% помалку во однос на минатата недела. Во однос на возраста, 175 лицa биле над 60 години, 20 лица на возраст од 50-59 години, по 5 лица од возрасните групи од 40-49 и 30-39 години и еден од 20-29 години.

„Во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностика при ИЈЗ се изврши секвенционирање на 48 селектирани SARS CoV-2 позитивни примероци. Истите беа одбрани од периодот 01-31.03.2021. Резултатите од секвенционирањето покажаа присуство на генотипот SARS-CoV-2 B.1.1.7/20I_501Y.V1 (Variant VOC_202012_01, UK variant) кај 98% од тестираните пациенти. Дополнително, направено е скринирање за присуство на варијанти од посебно внимание на 200 пациенти кој детектира 5 варијанти. Доминантен сој застапен со 100% меѓу тестираните примероци е B.1.1.7 т.н британска варијанта.“, наведува ИЈЗ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Занимливостипред 33 минути

Што е тоа политички маркетинг и како почнал да се применува?

Гостиварпред 4 часа

Невремето предизвика прекини на струјата во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Топло неделно утро, најмногу дожд наврнал во Маврово

Здравје и убавинапред 18 часа

Совети за цврст сон кај бебето

Гостиварпред 19 часа

Малолетник од Градец нападнат од соученик во училишен двор

Гостиварпред 22 часа

Гостиварка го пријавила сопругот за семејно насилство

Гостиварпред 23 часа

Во Гостивар лишен од слобода 47 годишник, бил агресивен кон службено лице

Гостиварпред 1 ден

Услови за невреме доцна попладне и навечер, апел за претпазливост!

Македонијапред 1 ден

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот, брашното и печивата за најмалку 10%

Македонијапред 1 ден

Струјата поскапела 11,2 % за половина година

Гостиварпред 1 ден

Маж од гостиварско фатен со кокаин во Тетово

Вестипред 1 ден

Гаспром: Од гасоводот истече гас еднакво на тримесечните потреби на Данска

Македонијапред 1 ден

Достава на документите за студентска стипендија од денес до 30 октомври

Гостиварпред 3 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 3 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена