fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто треба да пиеме ракија

Објавено

на

Пиењето ракија, секако, доколку е умерено, може да има и здравствени предности.

Го продолжува животниот век

Преголема количина ракија или било кој друг алкохол, дефинитивно, ќе ви го скрати животот, но умерена количина може да ви го продолжи. И тоа затоа што антиоксидансите помагаат во борбата против радикалите кои се главна причина за старост.

Ослободува од стрес

Ако ја пиете во умерени количини, ракијата делува на нервниот систем, такашто ве опушта. Повторуваме, само ако ја пиете во умерени количини.

Го намалува ризикот од мозочен и срцев удар

Одлично кај ракијата е тоа што спречува создавање на наслаги од холестерол во вашиот кардиоваскуларен систем и помага да се намали количината на холестерол. Сето тоа драстично ја намалу опасноста од срцев и мозочен удар.

Помага во превенирање на настинката

Веројатно не знаете дека ракијата може да послужи како одличен сируп против кашлица. Исто така, алкохолот помага да се убијат сите бактерии во грлото. Најдобар ефект ќе постигнете ако го помешате со топла вода и лимон.

Не дебелее

Еве одличен аргумент – за разлика од газираните, па дури и од некои „природни“ сокови, ракијата е алкохол со мал број на калории.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!