Поврзи се со нас

Македонија

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 135
• Битола – 35
• Велес – 17
• Прилеп, Кавадарци и Берово – 16
• Охрид – 15
• Куманово – 13
• Струмица – 10
• Штип – 9
• Кочани и Гевгелија – по 8
• Свети Николе и Ресен – по 6
• Радовиш и Валандово – по 5
• Делчево – 4
• Гостивар, Кичево, Неготино, Крива Паланка, Пробиштип и Кратово – по 2
• Тетово, Струга, Виница, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (67г, 74г и 79г) и по 2 починати лица од Битола (65г и 87г) и Охрид (65г и 77г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 348 оздравени пациенти од:

• Скопје – 141
• Битола – 33
• Прилеп – 25
• Кавадарци – 21
• Велес – 18
• Кочани – 14
• Ресен и Валандово – по 10
• Гевгелија и Делчево – по 8
• Штип – 7
• Берово, Крива Паланка и Демир Хисар – по 6
• Струмица и Свети Николе – по 5
• Радовиш, Неготино и Тетово – по 4
• Пехчево – 3
• Охрид и Пробиштип – по 2
• Гостивар, Кичево, Кратово, Виница, Богданци и Македонска Каменица – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.478.883 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.670, бројот на оздравени пациенти е 201.017, на починати е 7.616, а бројот на активни случаи изнесува 8.037

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 5 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

342 raste të reja të Kovid-19 – të paraqitur 7 persona të vdekur

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë bërë 2.349 testime, kursr janë regjistruar 342 raste të reja të KOVID-19:

• Shkup – 135
• Manastir – 35
• Veles – 17
• Prilep, Kavadar dhe Berovë – 16
• Ohër – 15
• Kumanovë – 13
• Strumicë – 10
• Shtip – 9
• Koçan dhe Gjevgjeli – nga 8
• Sveti Nikile dhe Resnjë – nga 6
• Radovish dhe Vallandovë – nga 5
• Dellçevë – 4
• Gostivar, Kërçovë, Negotinë, Kriva Pallankë, Probishtip dhe Kratovë – nga 2
• Tetovë, Strugë, Vinicë, Demir Hisar, Demir Kapi dhe Dojran – nga 1

Gjatë 24 orëve të kaluara janë regjistruar 7 persona të vdekur: 3 persona të vdekur nga Shkupi (67,74, dhe 79) dhe nga 2 persona të vdekur nga Manastiri (65 dhe 87) dhe Ohër (65 dhe 77). Të gjithë personat e paraqitur kanë ndërruar jetë në spital.

Janë regjistruar 348 pacientë të shëruar:

• Shkup – 141
• Manastir – 33
• Prilep – 25
• Kavadar – 21
• Veles – 18
• Koçan – 14
• Resnjë dhe Vallandovë – nga 10
• Gjevgjeli dhe Dellçevë – nga 8
• Shtip – 7
• Berovë, Kriva Pallankë dhe Demir Hisar  – nga 6
• Strumicë dhe Sveti Nikole – nga 5
• Radovish, Negotinë dhe Tetovë – nga 4
• Pehçevë – 3
• Ohër dhe Probishtip – nga 2
• Gostivar, Kërçovë, Kratovë, Vinicë, Bogdanci dhe Makedonska Kamenica – nga 1

Deri tash në vendin tonë janë bërë gjithësej 1.478.883 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë nga fillimi i epidemisë është 216.670, numri i pacientëve të shëruar është 201.017, të të vdekurve 7.616, kurse numri i rasteve aktive është  8.037.

Популарно изминативе 100 дена