fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

350 нови потврдени корона позитивни лица во земјава

Објавено

на

  Во последните 24 часа се направени 2291 тестирања, а регистрирани се 350 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По региони во:
  -Скопје 180
  -Кавадарци 24
  -Велес 19
  -Куманово 14
  -Тетово 14
  -Гевгелија 12
  -Охрид 8
  -Гостивар 7
  -Струмица 7
  -Делчево 7
  -Прилеп 6
  -Струга 6
  -Кочани 6
  -Неготино 6
  -Радовиш 6
  -Штип 5
  -Демир Капија 5
  -Свети Николе 3
  -Крива Паланка 3
  -Битола 2
  -Берово 2
  -Демир Хисар 2
  -Кичево 1
  -Дебар 1
  -Ресен 1
  -Пробиштип 1
  -Виница 1
  -Кратово 1
  Починати се 20 лица, дванаесет пациенти од Скопје (59,61,62,62,66,66,68,71,74,75,80,83г), два од Струга (69,76г) и по еден од Виница (63г), Струмица (67г), Кавадарци (35г), Крушево (69г), Пробиштип (73г) и Радовиш (56г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
  Регистрирани се 266 оздравени пациенти од:
  -Скопје 152
  -Кавадарци 17
  -Куманово 12
  -Велес 11
  -Ресен 8
  -Неготино 7
  -Штип 7
  -Прилеп 6
  -Струмица 5
  -Кичево 5
  -Тетово 4
  -Кочани 4
  -Гевгелија 3
  -Битола 3
  -Берово 3
  -Кратово 3
  -Гостивар 2
  -Демир Капија 2
  -Дебар 2
  -Пробиштип 2
  -Виница 2
  -Богданци 2
  -Делчево 1
  -Крива Паланка 1
  -Македонски Брод 1
  -Пехчево 1
  Досега во земјата се направени вкупно 461.850 тестирања на Ковид-19.
  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.510, бројката на оздравени пациенти е 82.786, на починати е 2.893, а бројот на активни случаи изнесува 7.831.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!