fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

357 нови случаи на ковид во земјава

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 1387 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 132 -Куманово 15 -Дебар 4 -Штип 11 -Прилеп 17 -Тетово 14 -Струга 9 -Велес 4 -Битола 18 -Охрид 24 -Кавадарци 18 -Гостивар 8 -Гевгелија 18 -Струмица 18 -Крива Паланка 5 -Радовиш 1 -Крушево 1 -Кочани 8 -Пробиштип 5 -Валандово 1 -Виница 1 -Делчево 1 -Свети Николе 2 -Кичево 8 -Ресен 8 -Неготино 6.

Починати се 18 лица, седум пациенти од Скопје (72, 34, 73, 83, 51, 56, 58г), еден од Куманово (60г), двајца од Струга (70 и 82г), двајца од Битола (48 и 78г), четири пациенти од Охрид (84, 82, 70 и 78г), еден од Кочани (55г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 689 оздравени пациенти од: -Скопје 263 -Куманово 36 -Штип 40 -Прилеп 43 -Тетово 27 -Струга 37 -Велес 40 -Битола 39 -Охрид 34 -Кавадарци 23 -Гостивар 31 -Гевгелија 8 -Струмица 5 -Крива Паланка 3 -Радовиш 4 -Крушево 1 -Кочани 13 -Пробиштип 2 -Демир Хисар 3 -Македонски Брод 3 -Валандово 2 -Виница 1 -Кратово 2 -Свети Николе 7 -Кичево 3 -Ресен 3 -Неготино 16 Досега во земјата се направени вкупно 380.616 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78305, бројката на оздравени пациенти е 54034, на починати е 2292, а бројот на активни случаи изнесува 21979.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!