Поврзи се со нас

Македонија

36 лица по втор пат фатиле корона минатата недела

Објавено

на

Во периодот од 13 до 19 декември во земјава направени се 19.943 ковид тестови, а регистрирани сe 1.922 нови позитивни случаи, што е 8% во однос на претходната недела, стои во Извештајот на институтот за јавно здравје. Процентот на позитивност се движи од 6,9% до 12,4%, просечно 9,6%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (960). Во Гостивар се регистрирани 3 нови случаи.

Со статус „оздравени“ се стекнале 1.963 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување. Во текот на мината недела вкупно се пријавени 36 реинфекции, со зголемување од 38,5% во однос на претходната недела.

Пријавени се 66 смртни случаи во 22 градови. Бројот на починати е непроменет во однос на претходната недела. Најголем дел од нив се од Скопје (19). Во однос на возраста, најголем број (53) од починатите припаѓаат на возрасната група над 60 години, а регистрирани се починати лица и кај возрасната група од 50-59 години (10), 40-49 години (2) и 30-39 години (1).

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 2 часа

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 15 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 19 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 21 час

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 24 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

36 persona kanë kapur koronë për herë të dytë javën e kaluar

Објавено

на

Në periudhën 13-19 dhjetor në vend janë kryer 19.943 testime për Covid dhe janë regjistruar 1.922 raste të reja pozitive, që është 8% krahasuar me javën e kaluar, thuhet në Raportin e Institutit të Shëndetit Publik. Përqindja e pozitivitetit varion nga 6,9% në 12,4%, mesatarisht 9,6%. Shumica e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (960). Në Gostivar janë regjistruar 3 raste të reja.

Statusin e “të shëruarit” e kanë fituar 1963 persona që janë shtruar apo trajtohen në shtëpi. Gjatë javës së kaluar janë raportuar gjithsej 36 riinfeksione, me një rritje prej 38,5% krahasuar me javën e kaluar.

66 vdekje u raportuan në 22 qytete. Numri i të vdekurve është i pandryshuar në krahasim me javën e kaluar. Shumica prej tyre janë nga Shkupi (19). Për sa i përket moshës, shumica (53) e të vdekurve i përkasin grupmoshës mbi 60 vjeç, ndërsa vdekjet janë regjistruar në grupmoshën 50-59 vjeç (10), 40-49 vjeç (2) dhe 30-39 vjeç. (1).

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена