Поврзи се со нас

Гостивар

36 негувателки и воспитувачки во Гостивар вакцинирани со Спутник, во градинките нема позитивни на коронавирус

Објавено

на

  Работата на детските градинки во Гостивар тече непречено, според протоколите за заштита од ковид и моментално нема позитивни на вирусот меѓу вработените, ниту пак во изолација. Со прва доза Спутник биле вакцинирани 36 негувателки и воспитувачки, кои поради секојдневниот директен контакт со децата, спаѓаат во приоритетната група за имунизација.

  Од вкупно 51 пријавени вработени, прва доза вакцина на 10 април примија 36 негувателки и воспитувачки, кои беа одредени како приоритетни заради тоа што тие се во секојдневен контакт со децата и ги чуваат. На 5 мај треба да примат втора доза, а се надевам дека и останатите пријавени во наредниот период ќе се вакцинираат. Скоро две недели немаме нови случаи на коронавирус и сите кои беа позитивни го поминаа периодот на изолација и се вратени на своите работни места. Работата тече непречено, според сите протоколи, хигиената е на високо ниво. Пред десетина дена беше извршена темелна дезинфекција и дератизација на сите објекти. Исто така, се извршени и санитарни прегледи на сите вработени. На децата им се мери температура на влез, при самиот престој и на заминување. Дечињата веќе ги знаат протоколите и се навикнаа, а секако во целото функционирање помага и добрата соработка со родителите.“, појасни Даниела Бошкоска, директорка на Јавната установа „Детска радост“ во чии рамки функционираат градинките во Гостивар

  Кај вработените кои добиле вакцина се јавиле благи реакции во рамки на нормално предвидените, како болка во раката каде е аплицирана вакцината, покачена температура, болки во мускули, додека некои сериозни несекани реакции немало.

  Една од вакцинираните е воспитувачката Гордана Грујоска, која смета дека секој што има можност треба да се имунизира, особено во нивната фела. „Примивме вакцина за да се заштитиме од ковид 19, да можеме непречено да ја одвиваме работата, да направиме се‘ што треба да се заштитиме себе си и децата за кои се грижиме, затоа што тие доаѓаат од различни семејства и средини. Мислам дека треба сите да се вакцинираат, ние сме во постојан контакт со децата, таква ни е работата. Сега ќе имаме ревакцина на 5 мај, и мислам дека понатаму ќе бидеме позаштитени. Кога ние сме заштитени, можеме да одговориме и на обврската децата кои ги растеме и воспитуваме да бидат безбедни“, рече Грујоска.

  Гостиварските градинки актуелно ги посетуваат 276 деца, а интересот кај родителите да ги носат дечињата расте.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Занимливостипред 30 минути

  Какво значење има копчето „Power“ ?

  Македонијапред 3 часа

  Мал процент од вакцинираните со две дози се заразиле со коронавирус

  Рецептипред 4 часа

  Мусака со сирење, нема промашување со овој рецепт

  Македонијапред 12 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 13 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 20 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 1 ден

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 2 дена

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 2 дена

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 2 дена

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Гостиварпред 2 недели

  Се‘ повеќе граѓани во Гостивар користат електрични тротинети, полицијата потсетува на правилата

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!