fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

37 починати и 86 новозаразени, оздравени се 856 пациенти

Објавено

на

Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 58 -Куманово 6 -Прилеп 5 -Тетово и Штип по 3 -Гостивар, Кичево и Гевгелија по 2 -Кавадарци, Струмица, Неготино, Свети Николе и Крушево по 1.

Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје (48г, 61г , 61, 65г, 69г, 74г, 76г, 77г, 80г, 83г и 90г), 5 лица од Охрид(55г, 64г, 66г, 72г и 85г), по 4 лица од Битола (67г, 77г, 89г и 91г) и Кавадарци (71г, 73г, 76г и 78г), по 3 лица од Куманово (65г, 76г и 84г) и Тетово(73г, 76г и 80г), од Прилеп 2 лица (53г и 54г) и по едно починато лице од Велес (61г), Струмица (64г), Струга (60г), Делчево (69г), и Валандово(71г).

Регистрирани се 856 оздравени пациенти од: -Скопје 377 -Битола 79 -Прилеп 57 -Охрид 55 -Куманово 49 -Штип 36 -Велес 31 -Струга 20 -Тетово и Гевгелија по 19 -Гостивар 16 -Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш по 14 -Кичево 9 -Струмица 8 -Кочани 7 -Ресен 6 -Берово 5 -Богданци 4 -Валандово 3 -Крушево, Виница и Кратово по 2 -Кавадарци, Неготино, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 710.265 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.672, бројката на оздравени пациенти е 129.909, на починати е 4.714, а бројот на активни случаи изнесува 16.049.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!