Поврзи се со нас

Вести

377 raste të reja të kovidit, në Gostivar 4 të sëmurë të rinj

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë bërë 3.608 testime, kurse janë regjistruar  377 raste:

• Shkup – 164
• Kavadar – 31
• Prilep – 30
• Manastir – 24
• Ohër – 16
• Veles – 15
• Kumanovë – 11
• Shtip – 10
• Kërçovë – 9
• Tetovë – 7
• Strumicë dhe Kriva Pallankë – nga 6
• Radovish dhe Vallandovë – nga 5
• Gostivar, Gjevgjeli, Negotinë, Dellçevë dhe Bogdanci – nga 4
• Sveti Nikole, Resnjë dhe Kratovë – nga 3
• Koçan, Makedonski Brod dhe Makedonska Kamenica – nga 2
• Strugë, Probishtip dhe Krushevë – nga 1

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 12 të vdekur: 5 të vdekur nga Shkupi (63, 82, 85, 85 dhe 87) dhe një i vdekur nga Kumanova (61), Ohri (58), Manastiri (67), Shtipi (66), Strumicë (62), Kriva Pallankë (78) dhe Vinicë (69). Të gjithë personat e paraqitur vdiqën në spital.

Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, është raportuar gjithashtu një person i vdekur me datë vdekje 06.12.2021. I ndjeri i regjistruar është nga Shkupi (1). I ndjeri është 92 vjeç. Personi ka ndërruar jetë në spital.

Janë regjistruar 307 pacientë të shëruar:

• Shkup – 155
• Ohër – 23
• Prilep – 20
• Kavadar dhe Kumanovë  – nga 17
• Manstir – 13
• Dellçevë – 10
• Strugë – 8
• Veles dhe Resnjë – nga 5
• Shtip, Strumicë, Vallandovë dhe Koçan – nga 4
• Gjevgjeli – 3
• Tetovë, Sveti Nikole dhe Pehçevë – nga 2
• Kërçovë, Radovish, Negotinë, Bogdanci, Kratovë, Makedonska Kamenica, Berovë, Demir Hisar dhe Dojran – nga 1

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.500.087 teste për Kovid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 219.100, numri i të shëruarve është 205.700, numri i të vdekurve është 7.723 dhe numri i rasteve aktive është 5.677.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена