Поврзи се со нас

Здравје и убавина

4 најважни витамини и минерали за да го сочувате здравјето

Објавено

на

Имунолошкиот систем се однесува на цела армија од клетки, хемикалии и процеси кои неуморно работат за да го заштитат нашето тело од странски напаѓачи. Доколку сакате да му помогнете и да го заштитите вашиот имунитет тоа може да го направите преку внес на витамини, минерали и суплементи за кои е докажано дека имаат корист за вашиот имунитет, па не заборавајте да ги набавите, но и да ги користите.

ПРОБИОТИЦИ

Бактериите во дигестивниот систем можат да се поделат на „корисни“ бактерии, односно пробиотици и „штетни“ бактерии. „Корисните“ бактерии, односно пробиотиците, ни помагаат на многу начини: од варење на храната што ја јадеме, преку спречување на растот на штетните бактерии (кои се натпреваруваат со нив за место и храна) до целокупното позитивно влијание врз нашиот имунолошки систем. Така, пробиотиците се нарекуваат и бактерии на млечна киселина, тие се живи микроорганизми кои, кога се консумираат во вистинска количина, имаат благотворно влијание врз здравјето.

Со оглед на тоа што позитивно делуваат на варењето, позитивно делуваат и на имунолошкиот систем. Со спречување на колонизација на патогени микроорганизми во цревата, тие позитивно влијаат на цревниот имунолошки систем, кој е одговорен за дури 70-80 проценти од нашиот имунолошки одговор. Проботиците можат да ги намалат шансите да настинете.

Каде да ги најдете: Јогурт, кефир, зелка.

ЦИНК

Цинкот е од суштинско значење за правилен раст и размножување на клетките вклучени во имунолошките реакции. Ако се земе на самиот почеток на настинката, може да го скрати нејзиното времетраење. Кога се консумира правилно, може да помогне за здравјето на имунолошкиот систем: кога вирусот ќе влезе во крвотокот, цинкот продира во оштетената клетка и го спречува ширењето на инфекцијата.

Каде да го најдете: Еден од најдобрите извори на цинк во човечката исхрана е црвеното месо. Конзумирањето на околу 100 грама црвено месо може да задоволи дури 25 отсто од вкупните дневни потреби за цинк. Спанаќот, ракчињата, гравот, карфиолот и семките од лен се исто така одлични извори на цинк.

ВИТАМИН Ц

Овој витамин го зголемува производството на Б-лимфоцити и го спречува влошувањето на Т-лимфоцитните клетки, а тоа се важни антитела клетки кои се одговорни за откривање и борба против вирусите во телото.

Витаминот Ц е проследен со голем број позитивни приказни за неговото влијание врз настинките. Се покажа дека го скратува времетраењето на настинката кога се внесува редовно и може да помогне во имунитетот

Каде да го најдете: Цитрусовите овошја како портокали, грејп и лимони содржат големи количини на витамин Ц. Други извори може да бидат брокулата и кељот.

ВИТАМИН Д

Витаминот Д е посебен витамин бидејќи се формира кога кожата е изложена на сонце. Иако основната функција на овој витамин е да ги зајакне мускулите и да има корист и да се бори против стресот и анксиозноста, тој исто така го штити имунолошкиот систем. Кога сме болни, овој витамин му помага на телото да произведе антимикробни пептиди кои ќе го спречат развојот на штетни бактерии, микроби и вируси. Исто така е важен бидејќи ја регулира работата на Т-клетките.

Каде да го најдете: Витаминот Д се апсорбира преку сонцето, па најдобар начин да го добиете овој витамин е да го изложите на сончевите зраци. Можете да го најдете во печурките и мрсна риба како лососот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 20 минути

СДСМ: Со Куртовски, Маврово и Ростуше доживеа забрзан развој, кој ќе го продолжи по 20 август

Гостиварпред 3 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 3 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 6 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 7 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 8 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 10 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 10 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 11 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 12 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 12 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 12 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 4 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена