Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

КК Гостивар го совлада Пелистер 103:83 во првиот подготвителен натпревар во Младост

Претставникот на Гостивар во Првата македонска кошаркарска лига, екипата на КК Гостивар го совлада Пелистер со 103-83 во вториот подготвителен натпревар за новата сезона, а прв пред гостиварската публика. Србиноски им даде шанса на сите кошаркари, а во последните минути од натпреварот кога резултатски беше се готово, шанса добија помладите кошаркари на КК Гостивар.

Пред повеќе од 300 гледачи, добра игра презентираа сите актери на теренот кои добија можност против прволигашот од Битола, демонстрирајќи голема желба за победа и пожртвуваност. Во одлично светло се претставија и новите две појачувања за кои ова беше деби во Младост.

Арсеније Вучковиќ се издвои со 27 поени, Димчевски запиша 16, Ре.Димитриески 14, Тасоски 13, Доналдсон 11, Костоски постигна 9 поени, Ро.Димитриески 6, Тасков 4 и Пецаноски постигна 3 поени.

Во периодот што следи „бело-сините“ ќе одиграат уште неколку подготвителни натпревари пред стартот на сезоната 2019/2020, кој е закажан за 5 октомври.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!