Поврзи се со нас

Здравје и убавина

5 одлични начини да се расоните без кафе

Објавено

на

Многу луѓе се зависни од кафе. Некои го консумираат затоа што уживаат во ритуалот на пиење кафе, додека за други овој напиток е единствениот начин да се расонат наутро.

Едно истражување покажало дека кафето навистина не е потребно за будење и дека луѓето би се расониле подобро и поквалитетно доколку не го испијат веднаш по будењето. Исто така, ако кафето е првото нешто што го консумирате наутро, го зголемувате ризикот од развој на анксиозност и висок крвен притисок.

Ако спаѓате во оваа група на луѓе кои посегнуваат по кафе веднаш штом ги отворат очите, а сакате да ја промените таа нездрава навика и да се разбудите на поздрав начин во продолжение следуваат неколку совети како да го направите тоа.

Држете го алармот подалеку од вас

Ако алармот ви е до креветот, голема е веројатноста дека автоматски ќе го исклучите и ќе спиете повеќе откако ќе заѕвони.

За полесно да се разбудите, држете го алармот подалеку од дофатот бидејќи тоа значи дека ќе мора физички да станете за да го исклучите. Откако ќе станете да го исклучите алармот, го завршивте тешкиот дел од будењето!

Избегнувајте користење на мобилни телефони

Можеби ќе ви биде примамливо да го земете мобилниот телефон додека сè уште сте во кревет за да ги прочитате најновите вести или да видите што е ново на социјалните мрежи. Оваа навика е прилично лоша бидејќи го бомбардирате мозокот со информации пред да биде целосно буден. Ова ризикува да го отежни вашиот мозок целосно да се разбуди без стимули во форма на шолја кафе.

Вежбајте

Ова не е класично вежбање рано наутро. Но, добро е да направите неколку едноставни вежби за истегнување. Утринското истегнување е одличен начин да ги разбудите мускулите и да ја зајакнете циркулацијата бидејќи тоа автоматски ќе ви помогне полесно да се разбудите.

Медитирајте

Ако секое утро одвојувате неколку минути за да медитирате, ќе го разбудите вашето тело и ќе го започнете денот на вистински начин. Докажано е дека медитацијата ја намалува анксиозноста, го зголемува вниманието и позитивните чувства, што ја прави идеална за сите луѓе кои го мразат целиот свет наутро.

Направете распоред за спиење

Ако имате проблеми со будењето, веројатно немате детален распоред за спиење. Ако се разбудите рано и легнете доцна, го збунувате вашиот биоритам. Како резултат на тоа, се чувствувате поспани во текот на денот и ви е тешко да се фокусирате на задачите. Обидете се да одите во кревет секоја вечер во исто време, односно доволно рано колку што ви треба да се наспиете. Кога телото ќе спие доволно, ќе биде полесно да се разбуди наутро и нема да има потреба од дополнителни намирници како кафе.

На почетокот, будењето без кафе ќе биде малку потешко, но по некое време ќе влезете во рутина. Се разбира, тоа не значи дека треба целосно да се откажете од кафето. Важно е само да го избегнувате првиот час по будењето, односно да го испиете кафето дури откако целосно ќе се разбудите.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 53 секунди

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 16 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 17 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 18 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 22 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена