fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

Започнува Бизнис лига 2016/2017

Објавено

на

Најелитното аматерско натпреварување во мал фудбал Бизнис Лига на Македонија на 26.09.2016 одржа прес конференција. На самиот прес беа претставени компаниите учеснички, системот на натпреварување, распоредот од есенскиот дел како и медиските покровители.

Сезоната 2016/2017 е шеста последователна сезона во која Бизнис Лигата на Македонија брои рекорден број на компании (21) и тоа: ЕЛЕМ, Македонски Телеком, Гранит, Лукоил, МЕПСО, НЛБ Тутунска Банка, Окта, Раде Кончар, Сава Осигурување, ЕВН, Рамстор, Систина, Фабрика Карпош, Пекабеско, ЈСП, Адмирал, Трансмет, Оне.Вип, UNIQA, Еуролинк и ФАКОМ.

Овогодинешната Бизнис Лига на Македонија ќе стартува на 03.10.2016 година со почеток во 19:00 часот во ВИП мала сала при С.Ц. Борис Трајковски. Што се однесува до самиот систем на натпреварување, ќе се игра еднокружно (секој со секого) бидејќи натпреварувањето се игра без гостински терен, за да на крајот првите 8 екипи влезат во Final 8 фазата која е елиминациона и секој пораз значи испаѓање. Победниците од Final 8 го играат Final 4 завршниот турнир кој води до титулата шампион на Бизнис Лигата на Македонија.

Гостивар и оваа сезона нема свој претставник во Бизнис лигата. За потсетување екипата на “Монтенегро” од Гостивар беше шампион во сезоната 2013/2014.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!