Поврзи се со нас

Гостивар

557 нови случаи на ковид во земјава, починале 28 пациенти

Објавено

на

Во последните 24 часа регистрирани се нови 557 случаи на Ковид-19, од направени 3.885 тестирања. Оздравени се 572 пациенти, а починаа 28 лица, информира Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новите случаи, во Скопје се 268, Куманово 39, Велес 29, Кавадарци, Кичево и Струмица по 19, Тетово и Штип по 17, Прилеп 16, Радовиш 15, Кочани 12, Битола и Охрид по 10, Кратово 8, Свети Николе 7, Гевгелија, Гостивар и Ресен по 6, Валандово и Неготино по 5, Делчево, Крива Паланка и Струга по 4, Виница и Пробиштип по 3, Македонски Брод 2, Дебар Македонска Каменица, Пехчево и Берово по 1.

Регистрирани сe 572 оздравени пациенти од Скопје 281, Куманово 39, Битола 33, Тетово 27, Струмица 24, Кавадарци и Кичево по 21, Гостивар 20, Прилеп 14, Радовиш 12, Дебар 11, Штип 10, Ресен и Крива Паланка по 9, Пробиштип 7, Велес и Кочани по 5, Неготино и Валандово по 4, Гевгелија, Свети Николе, Делчево и Виница по 3, Охрид, Богданци, Кратово и Македонска Каменица по 1.

Пријавени се 28 починати лица – 11 починати лица од Скопје (81г, 78г, 78г, 77г, 76г, 75г, 74г, 72г, 72г, 65г и 58г), по 3 починати лица од Струмица (85г, 78г и 74г) и Тетово (77г, 69г и 69г), по 2 починати лица од Гостивар (78г и 63г) и Куманово (68г и 45г), по едно починато лице од Битола (74г), Кичево (78г), Валандово (83г), Кавадарци (74г), Гевгелија (87г), Охрид (59г) и Струга (62г).

Од пријавените 28 лица, 26 се починати во болнички услови, а две лица се починати во домашни услови.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 80304, Активни 5764
Куманово 10900, Активни 901
Тетово 10698, Активни 1069
Прилеп 8859, Активни 272
Гостивар 7903, Активни 598
Битола 6897, Активни 237
Велес 5994, Активни 275
Охрид 5751, Активни 625
Кавадарци 5686, Активни 188
Струмица 5546, Активни 498
Штип 5504, Активни 229
Кичево 3855, Активни 489
Струга 3740, Активни 650
Кочани 3105, Активни 125
Гевгелија 2342, Активни 67
Неготино 2287, Активни 38
Свети Николе 1807, Активни 118
Ресен 1492, Активни 110
Радовиш 1461, Активни 114
Дебар 1435, Активни 160
Крива Паланка 1337, Активни 50
Берово 1188, Активни 53
Делчево 1102, Активни 63
Виница 997, Активни 43
Пробиштип 886, Активни 42
Валандово 777, Активни 31
Богданци 540, Активни 19
Крушево 518, Активни 15
Кратово 520, Активни 62
Македонски Брод 458, Активни 31
Демир Хисар 420, Активни 12
Демир Капија 406, Активни 4
Пехчево 309, Активни 11
Македонска Каменица 287, Активни 17
Дојран 139, Активни 4

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена