Поврзи се со нас

Македонија

58 % од младите би се иселиле од државата, покажа истражување

Објавено

на

Педесет и осум проценти од младите би се иселиле од државата, а 64,8 проценти се незадоволни од своето место во државата, покажуваат податоците од истражувањето изработено од Фондацијата за демократија на Вестиминстер, на кој учествувале околу 1 000 испитаници.

Петар Барлаковски, претседател на Младински образовен форум на конференција на тема „Да кажеме СТОП на иселувањето на младите“, во организација на Прогрес – Институтот за социјална демократија, истакна дека она што може да се увиди е дека за жал има голем број млади луѓе кои сакаат да си заминат од државава и висок степен и процент на незадоволство помеѓу младите од тоа што државата не придонесува за подобрување на младинскиот стандард.

Барлаковски презентира и истражување изработено од МОФ изминатата година во кое учествувале околу 800 испитаници, од кое податоците покажуваат дека 56,8 проценти од младите сметаат дека државата воопшто не придонесува за младите кои живеат во неразвиени рурални средини, а 61,4 проценти се изјасниле дека државата дополнително не придонесува за младите кои живеат сиромаштија.

– Што ни кажува ова? Прво, дека имаме висок степен на младинско незадоволство во врска со тоа како државните власти се грижат за оваа категорија на луѓе и второ, дека имаме огромна дискрапанца помеѓу кои можности и потреби ги имаат младите на локално ниво и на централно ниво. Оттука, кога се креираат политики, она што е важно да се направи е пред се да се направи добра анализа согласно потребите и можностите кои ги имаат младите и покрај тоа што треба да се направат мерки на национално ниво, дополнително е потребно да се направат мерки на локално ниво поради тоа што потребите на младиот човек во Скопје со младиот човек во некоја рурална средина се навистина многу различни, изјави Барлаковски.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

58 % të të rinjve do të shpërnguleshin nga shteti, tregon hulumtimi

Објавено

на

Pesëdhjetë e tetë për qind e të rinjve do të largoheshin nga vendi dhe 64.8 për qind janë të pakënaqur me vendin e tyre në vend, sipas një sondazhi të kryer nga Fondacioni Westminster për Demokraci, i cili përfshinte rreth 1000 të anketuar.

Petar Barlakovski, kryetar i Forumit Arsimor Rinor në konferencën me temë “Të themi STOP emigrimit të të rinjve”, të organizuar nga Progres – Instituti për  Demokraci Sociale, tha se ajo që shihet është se fatkeqësisht ka shumë të rinj që dëshirojnë largimin nga vendi dhe një shkallë dhe përqindje e lartë e pakënaqësisë tek të rinjtë që shteti nuk kontribuon në përmirësimin e standardit rinor.

Barlakovski prezanton edhe një anketë të kryer nga FP-ja vitin e kaluar në të cilën kanë marrë pjesë rreth 800 të anketuar, nga e cila të dhënat tregojnë se 56,8 për qind e të rinjve besojnë se shteti nuk kontribuon fare për të rinjtë që jetojnë në zonat rurale të pazhvilluara, dhe 61,4 për qind thanë se shteti nuk kontribuon më tej për të rinjtë që jetojnë në varfëri.

  • Çfarë na thotë kjo? Së pari, se kemi një shkallë të lartë të pakënaqësisë së të rinjve me mënyrën se si autoritetet shtetërore kujdesen për këtë kategori njerëzish dhe së dyti, se kemi një mospërputhje të madhe midis mundësive dhe nevojave që kanë të rinjtë në nivel lokal dhe qendror. Prandaj, me rastin e krijimit të politikave, ajo që është e rëndësishme të bëhet para së gjithash është që të bëhet një analizë e mirë sipas nevojave dhe mundësive që kanë të rinjtë, dhe pavarësisht se duhen marrë masa në nivel kombëtar, është gjithashtu e nevojshme. të merren masa në nivel lokal sepse nevojat e të rinjve në Shkup me të rinjtë në një zonë rurale janë vërtet shumë të ndryshme, tha Barlakovski.
Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска

Популарно изминативе 100 дена