Поврзи се со нас

Гостивар

62 хоспитализирани со ковид во Гостивар, намален е бројот на амбулантски прегледи

Објавено

на

Во Гостивар на болничко лекување (во инфективно, нервно, интерно одделение и модуларна) се наоѓаат вкупно 62 ковид пациенти, од кои 39 добиваат кислородна поддршка. На инфективното одделение и во модуларната болница има 25 слободни легла. Намален е бројот на нови приеми и на амбулантски прегледи, но за да се даде оценка дали овој бран спласнува, треба да помине уште време, велат лекарите.

„Деновиве многу е намален бројот на амбулантски прегледи. Има изгледи дека ситуацијата се смирува, но рано е да се каже прецизно. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите оваа и следната недела. Доколку продолжи со вакво темпо на намалување, ние како лекари, па и населението ќе бидеме задоволни.“, рече д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

Во однос на високата смртност инфектологот повторно нагласи дека пациентите кај нив се обраќаат кога состојбата им е крајно влошена и мали се шансите да им помогнат и рече дека сите починати изминатите денови биле пациенти со други хронични болести и повозрасни.

„Смртноста е висока и ќе повторам тоа се должи на тоа што пациентите многу доцна доаѓаат кај нас. Матични лекари ги лекуваат или лекари пријатели и кај нас се обраќаат веќе кога им е многу влошена состојбата. Повторно апелирам, матичните лекари да оценат кога е потребно пациентите да ги испраќаат на инфективното одделение, затоа што после 7 или 10 дена лекување, а состојбата само се влошувала, ние не можеме ништо да направиме. Инаку, најголемиот дел од пациентите кои се хоспитализирани се невакцинирани. Вакцинираните поминуваат со полесна клиничка слика.“, рече д-р Наумоски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 28 минути

Куче скитник нападнало девојче во Врапчиште

Македонијапред 2 часа

Учебната година во основните школи ќе трае до 14 јуни

Вестипред 2 часа

Православен празник Свети Атанасиј (зимски)

Гостиварпред 13 часа

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Занимливостипред 15 часа

Научници регистрираа радиосигнал од далечната вселена

Македонијапред 15 часа

Таравари: Ако Владата ги прифати нашите точки ќе се договориме скоро, ако не ќе продолжиме во опозиција

Гостиварпред 18 часа

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Македонијапред 19 часа

Горивата со повисоки цени од полноќ

Македонијапред 20 часа

Ковачевски: Уставните измени не се последната голема и тешка одлука на патот кон ЕУ

Гостиварпред 21 час

Фатени пијани возачи во Гостивар, имало и одбивање за алкотест

Гостиварпред 22 часа

Утре средба Ковачевски – Таравари за влез на АА во Владата

Гостиварпред 23 часа

Нов напад од куче скитник на иста улица во Гостивар

Колумнипред 24 часа

ПЕТ ПРАШАЊА ДО ВЛАДАТА – Колумна на Бранко Азески

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 4 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 2 недели

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 2 дена

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Приведен гостиварец поради нарушување на јавен ред и мир

Здравје и убавинапред 2 недели

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 4 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена