Поврзи се со нас

Гостивар

7 награди за учениците од техничко Гостивар на регионалната Електро машинијада

Објавено

на

Средното техничко училиште во Гостивар беше домаќин на регионален натпревар Електро Машинијада 2022 на кој учествуваа повеќе стручни училишта од Тетово и Скопје.

На отворањето на натпреварот Аслиан Снопче, одговорната за образование во Општина Гостивар и директорот Бесир Салиу им посакаа успех на сите учесници. Присутните ги поздравија и координаторот на натпреварот зам.директор Eкрем Мифтари и зам.директоритe Бошко Самојловски, Линда Алили Таири и Сакип Салих .

Средношколците од гостиварското училиште постигнаа значителни резултати со освоени три први места, три втори и едно трето, со што се пласираа за државниот натпревар кој ќе се одржи во Велес во месец мај.

На регионалната Електро машинијада во Гостивар, покрај гостиварското техничко улилиште учествуваа средношколските центри: „Михало Пупин” – Скопје, „Илинден”- Скопје, „Владо Тасески“-Скопје, „Моша Пијаде” – Тетово и „Боро Петрушески“ – Скопје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 9 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Македонијапред 11 часа

Средба Бектеши-г.г.Стефан за кризата со струјата

Гостиварпред 13 часа

Гостивар: Закани, напади и приведувања поради долгови

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Ноќеска во Гостивар приведен 33 годишник

Македонијапред 15 часа

Повеќе лекови на позитивната листа, бараат здруженија на пациенти

Гостиварпред 17 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Вестипред 19 часа

Се‘ уште непознато кој ги дупна гасоводите Северен тек 1 и 2

Гостиварпред 19 часа

Нападната жена во гостиварско, две лица лишени од слобода

Македонијапред 19 часа

Левица ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК

Вестипред 20 часа

Резултати од референдумот во Украина: 99%, 98%, 93%, 87%

Здравје и убавинапред 20 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 6 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 6 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

7 çmime për nxënësit nga shkolla teknike e Gostivarit në Elektro Makinerinë rajonale

Објавено

на

Shkolla e mesme teknike në Gostivar ishte nikoqire garës rajonale Elektro Makineri 2022 në të cilën morën pjesë disa shkolla profesionale nga Tetova dhe Shkupi.

Në hapjen e garës, Aslian Snopce, përgjegjësja për arsim në Komunën e Gostivarit dhe drejtori Besir Saliu ju uruan suksese të gjithë pjesëmarrësve. Të pranishmit i përshëndetën edhe koordinatori i konkursit, zëvendësdrejtori Ekrem Miftari dhe zëvendësdrejtorët Boshko Samojllovski, Linda Alili Tairi dhe Sakip Salih.

Nxënësit e shkollës së mesme të Gostivarit arritën rezultate domethënëse duke fituar tri vende të para, tri të dyta dhe një të tretë, duke u kualifikuar kështu në garën shtetërore që do të mbahet në Veles në muajin maj.

Në Elektro Makinerinë rajonale në Gostivar, përveç shkollës së mesme teknike të Gostivarit morrën pjesë edhe qendrat e shkollave të mesme “Mihalo Pupin” – Shkup, “Ilinden” – Shkup, “Vllado Taseski” – Shkup, “Mosha Pijade” – Tetovë dhe “Boro Petrusheski” – Shkup.

Популарно изминативе 100 дена