Поврзи се со нас

Гостивар

7 позитивни на корона потврдени во Гостивар, во земјава 435

Објавено

на

Во изминатите 24 часа регистрирани се 435 нови случаи на КОВИД-19, со што бројот на активни случаи изнесува 5.135, а оздравени се 534 пациенти и шест лица се починати, информираат од Министерството за здравство.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 6.651 тестирање, а регистрирани се 435 нови случаи на КОВИД-19 и тоа: Скопје – 214, Битола – 36, Охрид – 25, Прилеп – 21, Кавадарци – 17, Куманово – 16, Струмица – 12, Гевгелија и Ресен  – по 11, Кичево и Неготино – по 9, Гостивар, Велес и Штип – по 7, Тетово – 6, Струга и Радовиш – по 5, Кочани – 4, Валандово, Богданци и Демир Хисар – по 3, Свети Николе, Делчево, Пробиштип и Дојран – по еден.

Регистрирани сe 534 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 233, Битола – 51, Прилеп – 32, Велес – 29, Кавадарци – 21, Охрид и Тетово – по 20, Гевгелија – 14, Куманово и Струмица  – по 12, Кичево – 10, Демир Хисар – 9, Кочани – 8, Штип – 7, Богданци и Македонска Каменица – по 6, Неготино, Валандово и Свети Николе – по 5, Струга, Радовиш и Виница – по 4, Гостивар, Пробиштип, Крива Паланка и Крушево – по 3, Ресен – 2, Делчево, Дојран и Демир Капија – по еден.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се ест починати лица:  2 починати лица од Скопје (60г  и 91г), и по едно починато лице од Кичево (76г),  Битола (69г), Македонски Брод (44г) и Дебар (80г). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се три починати лица, 2 од Скопје (47г и 67г) и едно лице од Кичево (87г). Од пријавените лица, 2 од нив се починати во домашни а едно лице во болнички услови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 50 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 1 час

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 6 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 20 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 1 ден

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

7 raste pozitive të koronës të konfirmuara në Gostivar, në vend 435

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 435 raste të reja me KOVID-19, duke e çuar numrin e rasteve aktive në 5135, ndërsa janë shëruar 534 dhe kanë vdekur gjashtë persona, njofton Ministria e Shëndetësisë.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetësisë Publike, në 24 orët e fundit janë bërë 6.651 testime dhe janë regjistruar 435 raste të reja me KOVID-19, si vijon: Shkup – 214, Manastir – 36, Ohër – 25, Prilep – 21, Kavadari – 17, Kumanova – 16, Strumicë – 12, Gjevgjelia dhe Resnja – nga 11, Kërçova dhe Negotina – nga 9, Gostivari, Velesi dhe Shtipi – nga 7, Tetova – 6, Struga dhe Radovishi – nga 5, Koçani – 4, Vallandova, Bogdanci dhe Demir Hisar – nga 3, Sveti Nikole, Dellçeva, Probishtip dhe Dojran – nga një.

Janë regjistruar 534 të shëruar, nga: Shkupi – 233, Manastiri – 51, Prilepi -32, Velesi – 29, Kavadari – 21, Ohri dhe Tetova –  nga 20, Gjevgjelia – 14, Kumanovë dhe Strumicë – nga 12, Kërçovë – 10, Demir Hisar – 9, Koçani – 8, Shtip – 7, Bogdanci dhe Makedonska Kamenica – nga 6, Negotinë, Vallandovë dhe Sveti Nikole – nga 5, Struga, Radovishi dhe Vinica – nga 4, Gostivari, Probishtip, Kriva Pallankë dhe Krusheva – nga 3, Resnja – 2, Dellçeva, Dojrani dhe Demir Kapija – nga një.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar gjashtë persona të vdekur: 2 të vdekur nga Shkupi (60 dhe 91vjet), dhe një i vdekur nga Kërçova (76), Manastiri (69), Makedonski Brod (44) dhe Dibra (80). Nga të raportuarit, të gjithë vdiqën në spital. Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë KOVID-19 nga Moj Termin, janë raportuar tre persona të vdekur, 2 nga Shkupi (47 dhe 67) dhe një nga Kërçova (87). Nga personat e raportuar, 2 prej tyre kanë ndërruar jetë në shtëpi dhe një person në spital.

Популарно изминативе 100 дена