Поврзи се со нас

Технологија

7 совети кои можат да го подобрат Wi-Fi сигналот

Објавено

на

  Денес, повеќето секојдневни работи ги правиме благодарение на интернетот. Лош или слаб сигнал за Wi-Fi може да биде извор на нервоза и фрустрација, но има неколку работи што можете сами да ги направите дома, за да го решите проблемот.

  Проверете ја брзината

  Пред да пробате нешто друго, проверете ја брзината на вашиот интернет сигнал за да видите дали вашиот провајдер ви го доставува пропусниот опсег што му го плаќате.

  Вклучете го кабелот Етернет во модемот и лаптопот или компјутерот и извршете го тестот. Ако брзината не е она што треба да биде, најдобро би било прво да го контактирате вашиот провајдер за да дознаете што е тоа.

  Добра брзина на Интернет е од 12 до 25 Mbps.

  Поместете го рутерот

  Локацијата на рутерот е исклучително важна и влијае на брзината. Рутерот треба да стои на централно место во куќата или станот, така што sидовите или другите уреди да се мешаат со него што е можно помалку. Ако рутерот е на добра позиција и има доволно слободен простор околу него, брзината дефинитивно ќе биде подобра.

  Поправете ги антените

  Исправете ги антените на рутерот во вертикална положба. Така, сигналот ќе се емитува хоризонтално низ просторот на станот. Ако антените се во хоризонтална положба, сигналот ќе се пренесува вертикално.

  Позицијата на самата антена треба да зависи од вашиот стан. На пример, ако сакате да имате покривање на сигналот во куќата и на долниот и на горниот кат, антените треба да бидат поставени под агол од 30 степени.

  Заштитете го вашиот Wi-Fi

  Ако лозинката за Wi-Fi е слаба или воопшто не е поставена, секој ќе може да го користи вашиот интернет. Затоа, се препорачува да поставите случајно избрана силна лозинка што другите тешко ќе ја погодат и со тоа да се заштитите од несакани корисници.

  Исклучете ги уредите што не ги користите

  Ако имате неколку телефони и / или компјутери поврзани истовремено со Wi-Fi во станот и не ги користите сите во исто време, ги исклучувате оние што не ги користите од мрежата. Намалувањето на бројот на уреди што користат Wi-Fi мрежа, исто така, ќе го намали оптоварувањето на мрежата.

  Ажурирајте го рутерот

  Треба редовно да го ажурирате рутерот, бидејќи секое ново ажурирање ги подобрува перформансите и инсталира важни безбедносни ажурирања.

  Нов рутер или засилувач на сигнали

  Ако ниту еден од претходните совети не ви помогне, последната опција е да купите нов рутер. Решението може да биде засилувач на сигнали, што во некои случаи, исто така, може да ја поправи ситуацијата.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 11 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 16 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 17 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 20 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!