Поврзи се со нас

Гостивар

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Објавено

на

  Прелиминарната распределба на социјалните станови во Гостивар денес заврши со листа од вкупно 74 граѓани, односно оние коишто имале доставено комплетна валидна документација на јавниот повик и влегуваат во процесот на крајна селекција. Конечната листа ќе биде објавена откако надлежната Комисија ќе направи детални контроли на  терен кај овие лица, за да се утврди дали фактичната состојба е соодветна на документите.

  „Од денеска, па во наредните наредните денови, Комисија составена од вработени во Министерствата за транспорт и врски, и за труд и социјална политика, ќе извршат детални контроли на лицата кои се наоѓаат на прелиминарната листа. Кај сите оние каде што фактичката состојба не одговора на приложените документи, ќе бидат исфрлени од листата и становите ќе бидат доделени на лица со ист или помал број на бодови доколку тие ги исполнуваат условите пропишани во огласот.  По извршената контрола од страна на Комисијата, ќе се утврди конечната листа со добитници на социјални станови“, изјави министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски, кој присуствуваше на прелиминарната распределба на становите во Гостивар, заедно со заменик министерот Беким Реџепи.

  Министерот информираше дека до крајниот рок за поднесување на потребната документација, во Центарот за социјални работи во Гостивар аплицирале вкупно 190 граѓани, а 74 имале комплетна документација.

  Откако излезе прелиминарната листа со имиња, имаше реакции од неколку граѓани кои аплицирале за стан, но не се најдоа на денешниот список, барајќи објаснување зошто е тоа така. Најжестоко негодуваа граѓани од опожарените бараки на „Илинденска“, во близина на интернатот кои потенцираа дека ги исполнувале условите, им било речено да поднесат документи и дека се чувствуваат изиграни.

  „Нека дојдат да видат каде ние живееме, каде спиеме…Меѓу нас има и лице со посебни потреби. Само не‘ излажаа да поднесуваме документи, а сега ништо. За местото каде што беа бараките имаме големи притисоци, ни се закануваат, сешто има, ама ние нема да го дадеме така. Нас ни објаснија дека имаме право да аплицираме, зашто 32 години сме живееле на тоа место, а сега не‘ нема на листата“, кажуваа граѓаните од изгорените бараки.

  Од Министерството за транспорт и врски појаснија дека овие граѓани не влегле во прелиминарната листа, затоа што имале право на располагање со сопственост на бараките во кои живееја. „Доколку се откажаа од тоа право тогаш ќе ги исполнуваа условите за социјален стан, сето тоа им беше образложено, но тие не сакале да постапат така“, рекоа од Министерството.

  По настанот, кој се одржа во Центарот за култура во Гостивар, од Министерството рекоа дека прелиминарната листа ќе биде истакната на влезот на установата и ќе биде објавена на нивната веб страна.

  Со јавниот оглас кој траеше од 3 март до 4 април предмет на распределба беа 70 социјални станови во зградa на улицa „ЈНА“ бр. 283-Б во Гостивар  изградени по Програмата за изградба и одржување на станови сопственост на општина Гостивар, а согласно Рамковниот договор за заем склучен меѓу Банката за развој при Советот на Европа и Република Северна Македонија.

  Право на аплицирање имаа шест категории  социјално ранливи семејства, утврдени со Методологијата за распределба на овој тип социјални згради: Деца без родители или родителска грижа – лица над 18 години кои до својата осумнаесетта година биле згрижени во институции и други облици за згрижување за деца без родители, Корисници на правото на гарантирана минимална помош, Лица погодени од елементарни-природни непогоди без разлика на правниот статус на нивните постојни  (примарни) живеалишта, Лица со попреченост и семејства со лица со попреченост, Лица припадници на Ромската заедница социјално загрозени (согласно „Стратегијата за ромите на Република Северна Македонија“)  и Самохрани родители со малолетни деца.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 5 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 7 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 9 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 12 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 12 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 13 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 15 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 16 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 17 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена