fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

8 причини зошто е добро да го вклучите авокадото во вашата исхрана

Објавено

на

  Авокадото е многу ретко овошје кое е познато по својата исклучително богата хранлива вредност и е составен дел на многу јадења, токму поради пријатниот вкус и богатата текстура.

  Во последниов период авокадото е особено популарно меѓу експертите и нутриционистите и е претставено како „Супер храна“, бидејќи бројни истражувања покажале исклучително благотворно дејство на ова овошје врз здравјето на луѓето.

  Ви ги претставуваме причините зошто е добро да се јаде авокадо.

  Авокадото е многу хранливо

  Авокадото е многу хранливо и содржи широк спектар на хранливи материи, вклучувајќи многу витамини и минерали. Само 100 гр авокадо содржат витамин К, витамин Ц, калиум, витамин Б5, витамин Б6 и витамин Е, како и мали количини на магнезиум, манган, бакар, железо, цинк, фосфор, витамини А, Б1, Б2 и Б3. Покрај тоа, содржи 160 калории, 2 грама протеини и 15 грама здрави масти. Не содржи холестерол и натриум, а има многу мал процент на заситени масти.

  Содржи повеќе калиум од бананите

  Калиумот е хранлива материја која повеќето луѓе не ја внесуваат доволно. Тоа е важно бидејќи помага во обновувањето на клетките на телото и има многу други важни функции. Авокадото е полно со калиум, бидејќи само 100 грама од ова овошје содржи 14 отсто калиум, за разлика од бананите кои имаат 10 отсто. Поголемото внесување на калиум го намалува крвниот притисок, кој е една од главните причини за срцев удар и бубрежните заболувања.

  Богато е со незаситени масни киселини

  Со 77 проценти маснотии, авокадото е овошјето кое содржи најмногу масти. Сепак, ова се здрави масти, бидејќи авокадото е полно со олеинска киселина. Оваа незаситена масна киселина е составен дел на маслиновото масло и има многу корисни својства, вклучувајќи ја и онаа која помага во борбата против ракот. Затоа маслото од авокадо е една од најдобрите и најздравите состојки во секое јадење.

  Авокадото е богато со растителни влакна

  Влакната се уште една хранлива материја со која е богато авокадото. Корисни се затоа што помагаат при слабеење, намалување на нивото на шеќер во крвта и спречување на појава на многу болести

  Го намалува нивото на холестерол и триглицериди во крвта

  Срцевиот удар е една од најголемите причини за смрт во светот, а се јавува поради високите нивоа на холестерол, триглицериди и крвниот притисок. Од таа причина, добро е да се јаде авокадо, бидејќи целосно го намалува нивото на холестерол, а значително го намалува и нивото на триглицериди во крвта.

  Авокадото е богато со антиоксиданси кои го штитат нашиот вид

  Авокадото е полно со антиоксиданси кои се исклучително важни за здравјето на нашите очи. Истражувањата покажаа дека овие хранливи материи се многу корисни за спречување на катаракта и флеки, што е вообичаено кај постарите лица. Дополнително, доволната консумација на авокадо може позитивно да влијае на здравјето на нашите очи подолг временски период.

  Помага при слабеење

  Авокадото е многу корисна храна за сите оние кои сакаат да ослабат. Може да ја намали желбата за храна. Со оглед на тоа што е богат со влакна и малку карбонат, ова е една од главните причини зошто авокадото треба да биде составен дел од вашата исхрана.

  Вкусно е и лесно може да се вклучи во исхраната

  Авокадото не само што е здраво, туку е и многу вкусно, па може да оди одлично со секоја храна. Можете да го додадете во салата или некое друго јадење или да го јадете без никакви додатоци. Има богата и кремаста текстура која може да се комбинира со многу други намирници, како што се јајца, намази, разни зеленчуци и семиња.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 48 минути

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 1 час

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 2 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 4 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 4 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 4 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 5 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 6 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 6 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 7 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Вестипред 8 часа

  Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

  Гостиварпред 18 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 19 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 19 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 7 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена