Поврзи се со нас

Гостивар

83 хоспитализирани со ковид во Гостивар – лекарите велат пациентите предоцна доаѓаат во болница

Објавено

на

Гостивар важи за еден од најпогодените региони во новиот ковид бран. Состојбата се‘ уште е сериозна. Иако деновиве имаше намалување на новите случаи, сепак болницата е преоптоварена со пациенти, а смртноста висока.

На инфективното, интерното, нервното одделение и во модуларната болница во Гостивар вкупно се хоспитализирани 83 ковид болни од кои 62 се ставени на кислородна поддршка. Според информациите од медицинските служби најголемиот дел од хоспитализираните се невакцинирани. Вакцинирани лица кои се заразиле, поминуваат со полесни симптоми, вели д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар.

„Апелирам да се вакцинира населението, многу е значајно. Тие што доаѓаат кај нас позитивни, а се вакцинирани имаат многу полесна клиничка слика за разлика од оние што се невакцинирани. Добро е што сега има поголем интерес за вакцинација, да се вакцинираат граѓаните во што поголем број и да се направи тој колективен имунитет. Исто така, според мене мерки што треба да се почитуваат е да се носи маска и на затворено и на отворено, да се држи дистанца и да се внимава многу на хигиената“, вели докторот.

Викендов што измина беа регистрирани 8 смртни случаи. Утрово починаа два пациенти. Лекарите велат дека во најголем дел кога има смртен исход се работи за хронично болни, но нагласуваат дека многу од пациентите се лекуваат дома и предоцна доаѓаат за медицинска помош.

„95% се со хронични болести. Но, голем дел од пациентите што доаѓаат во болница прво се лекувале во домашни услови, и кога ќе дојдат состојбата е толку влошена што тешко можеме да им помогнеме. Подолго време се лекувале со терапија од матични лекари, од лекари кои им се пријатели…И повеќето задоцнето доаѓаат кај нас. Апелирам и до матичните лекари и до пријателите лекари на болните да ги праќаат навреме овде, затоа што навистина во толку тешка состојба мали се шансите да им помогнеме“, потенцира д-р Наумоски.

Периодов за амбулантски прегледи се обраќаат од 15 до 20 пациенти со ковид дневно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 12 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 14 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 16 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 17 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 17 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 18 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 19 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 20 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 21 час

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 23 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

83 ë hospitalizuar me kovid në Gostivar – mjekët thonë pacientët vijnë në spital shumë vonë

Објавено

на

Gostivari llogaritet si një nga rajonet më të prekura nga vala e re e kovidit. Situata është ende serioze. Edhe pse këto ditë kishte zvogëlim të rasteve të reja, megjithatë spitali është i mbingarkuar me pacientë, kurse vdekshmëria është e lartë.

Në repartin infektiv, intern, nervor dhe në spitalin modular në Gostivar gjithësej janë hospitalizuar 83 kovid të sëmurë prej të cilëve 62 janë vendosur në mbështetje oksigjeni. Sipas informatave nga shërbimet mjekësore pjesa më e madhe nga të hospitalizuarit janë të pavaksinuar. Persona të vaksinuar që janë infektuar, kalojnë me simptoma më të lehta, thotë dr. Ratko Naumoski, udhëheqës i repartit infektiv në Gostivar.

“Apeloj që popullata të vaksinohet, është shumë e rëndësishme. Ato që vijnë te ne pozitivë, kurse janë vaksinuar kanë fotografi më të lehtë klinike për dallim nga ato që janë të pavaksinuar. Mirë është që tash ka interesim më të madh për vaksinim, të vaksinohen qytetarët në numër sa më të madh dhe të krijohet ai imunitet kolektiv. Gjithashtu, sipas meje masa që duhet të respektohen janë mbajtja e maskave edhe në hapësira të mbyllura edhe në hapësira të hapura, të mbahet distanca dhe të bëhet kujdes shumë me higjienën”, thotë doktori.

Vikendin që kaloi ishin të regjistruar 8 raste vdekjeje. Këtë mëngjes ndërruan jetë dy pacientë. Mjekët thonë se në pjesën më të madhe kur ka vdekje bëhet fjalë për të sëmurë kronik, por theksojnë se shumë nga pacientët mjekohen në shtëpi dhe vijnë shumë vonë për ndihmë mjekësore.

“95% janë me sëmundje kronike. Një pjesë e madhe nga pacientët që vijnë në spital para janë mjekuar në kushte shtëpiake, dhe kur vijnë situata është aq e përkeqësuar sa rëndë mundemi t’u ndihmojmë. Kohë më të gjatë janë mjekuar me terapi nga mjekët amë, nga një që i kanë miq… Dhe shumica vijnë me vonesë tek ne. Apeloj edhe deri te mjekët amë dhe deri te mjekët miq të të sëmurëve t’i dërgojnë në kohë këtu, sepse me të vërtetë në gjendje aq të rëndë shanset janë të vogla t’ju ndihmojmë”, potencon dr. Naumoski.

Këtë periudhë për kontrolla në ambulancë drejtohen nga 15 deri 20 pacientë me kovid në ditë.

Популарно изминативе 100 дена