Поврзи се со нас

Рецепти

А што денес за ручек? Шницли во сос од сусам, вкус кој не се заборава

Објавено

на

Ова е рецепт за јадење со оригинален вкус, а се подготвува лесно и брзо и не е потребно кој знае каква умешност за ручекот да ви се погоди.

Состојки:

8 шницли

2 лажици брашно

2 лажици сусам

коцка за супа

700 мл. вода

сол, бибер, магдонос

масло

Подготовка: Најпрво зачинете ги шницлите од двете страни (со сол и бибер), извалкајте ги во брашно и пропржете ги во тава на загреано масло. Кога ќе заруменат извадете ги од огнот. Во маслото во кое ги пржевте, ставете го сусамот и остатокот од брашното, пропржете 1-2 минути и прелијте со растворената супа од коцка. Оставете да врие 5 минути на тивок оган, па додадете го магдоносот. Така подготвениот сос прелијте го врз шницлите и послужете ги топли.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена