fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварката Елиза Абдија доби признание за најдобра актерка на Меѓународен инклузивен драмски фестивал

Објавено

на

Петнаесетгодишната талентирана гостиварка, Елиза Абдија е прогласена за најдобра актерка на Меѓународниот инклузивен драмски фестивал „Игри без маски“ 2019-та година, што се одржа во Скопје. Признанието го доби за улогата во претставата „Јас сум“, на Здружението за култура „Сцена“.

Претставата е посветена на слепите и лицата со оштетен вид и носи моѓни пораки за еднаквост и прифаќање во општеството, недискриминација, почит и вклучување на сите во обезбедување еднакви услови за образование, работа, развивање на таленти и сите други области.

Текстот и режијата на драмата се на Вјолца Бафтиу Зулбеари.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!