Поврзи се со нас

Локални избори 2021

Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

Објавено

на

  „Ова е средба што ја побарав на моја иницијатива. Вие знаете дека 20 години, сме биле во служба на граѓаните, без разлика на политичката припадност, не сме правеле поделба, демонстриравме култура. Сакам да слушнам од вас каде направивме грешка во овие 20 години. Со универзитети, официјализирање на албанскиот јазик, со правична застапеност во институциите и квалитетни кадри кои не претставуваат во Вашингтон, Брисел, насекаде. Да не бев сигурен во тој човечки капитал, немаше да стојам пред вас. Сега отворивме ново поглавје и за да ја спроведеме Зелената агенда, потребна ни е и соработката со општините. Имаме луѓе кои можат да ги водат големите проекти, како коридорот 8, гасификацијата и ако имаме поддршка од општините, овие проекти полесно ќе се реализираат.“, порача од предизборната средба во гостиварското село Дебреше, претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети и побара граѓаните да се мобилизираат во недела и да ги поддржат со својот глас.

  Кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта на собирот во Дебреше зборуваше за програмата со која излегуваат на изборите и финансиските извори за реализација на проектите.

  „Програмата ја создадовме заедно со граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ и во неа се опфатени значајни прашања за граѓаните. Проектите ќе се финансираат од три извори, првиот е буџетот на општината, потоа државниот буџет за што имаме поддршка од Али Ахмети и Владата, и третиот извор се финансиски средства од меѓународни фондови, како Светска Банка и ЕУ. Ја барам довербата не за себе, туку за проектите, за развој, за ваше Дебреше, за ваш Гостивар. Излезете масовно да гласате, а во недела ќе славиме победа заедно“, рече Бејта.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 59 минути

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 2 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 3 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 15 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 17 часа

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 20 часа

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 20 часа

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Македонијапред 21 час

  Намалување на цените на горивата од полноќ

  Македонијапред 21 час

  Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

  Гостиварпред 22 часа

  Измамник зел пари од гостиварки за да им отстрани црни магии

  Вестипред 23 часа

  Се‘ што е до сега познато за Омикрон

  Гостиварпред 24 часа

  Донаторска акција за новогодишни радости на дечињата од Дневниот центар во Гостивар

  Вестипред 1 ден

  Презентиран првиот женски рурален е-пазар „Наша тезга“

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!