fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Ајам Чемани – Најцрните кокошки на светот

Објавено

на

Црната боја не е невообичаена за животните – некои мечки се црни, кучиња, мачки, птици…, но пособено се истакнува пилешкиот вид Ајам Чемани: тие се црни и однадвор и одвнатре. Нивните перја се црни, клуновите, канџите, па дури и месото, коските и сите внатрешни органи. Единственото нешто што не е црно кај овие кокошки е крвта, која сепак е толку темна што луѓето честопати мислат дека е и црна.

Зборот „Ајам“ во Индонезија значи „пилешко“, а „Чемани“ значи „целосно црно“. Оваа необична раса потекнува од Јава во Индонезија, а во Европа пристигнува дури во 1998 година, кога привлекоа големо внимание кај љубителите на живината поради нивниот изглед и генетика. Згора на тоа; Ајам Чемани се еден од најскапите видови кокошки на светот – едно црно пиле чини до 2.500 долари.

Ајам Чемани се црни благодарение на генетската карактеристика позната како „ фибромеланоза“ што помага во забрзаното формирање на црни пигментни клетки. Генот што предизвикува фибромеланоза е мутација која постои во Азија повеќе од 800 години и вклучува неколку видови живина, како што е шведската црна кокошка или Сварт Хона, која ги има истите црти како Ајам Чемани.

Во Азија, месото од ова пилешко е пособено ценето бидејќи во некои региони се верува дека поседува мистична моќ. Тие понекогаш се жртвуваат за време на породувањето затоа што се верува дека им носат среќа на мајката и детето, но исто така се жртвуваат и за време на други важни настани во животот бидејќи генерално се верува дека носат добра среќа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!