Поврзи се со нас

Вести Гостивар

АЈУВЕРДА совети за балансиран спој на телото, умот и духот

Објавено

на

  Ајуверда е прастара наука/начин на живот, што потекнува од древна Индија. Според ајуверда, здрав човек е оној кој успешно ги соединува своите тело, ум и дух.

  Името ајурведа потекнува од зборовите „ајус” што значи живот и „веда” што значи знаење или мудрост. Светската здравствена организација ја призна ајурведата како метод на традиционалната медицина во 1977 година, но на нашите простори таа се` уште не е доволно промовирана и позната.

  Според ајурведата причините за настанувањето на болестите во организмот треба да се барааат во стресот и негативните човекови карактеристики.

  -љубомората може да доведе до слабеење на имунолошкиот систем

  -завидливоста до несоници и проблеми со грлото

  -немањето морални принципи до одредени хронични заболувања

  -агресивноста создава проблеми со желудникот

  -тврдоглавоста го нарушува нивото на шеќер и предизвикува мигрени

  Ајувердата учи на успешно справување со стресот и ослободување на организмот.  Со помалку стрес во секоја ситуација би биле посмирени, не би реагирале бурно и со нервоза, меѓусебно повеќе би се почитувале и сакале, едноставно животот за сите би бил поубав и поедноставен.

  Еве неколку основни ајурвердски правила за поздрав живот:

  – легнувајте колку што е можно порано и наутро станувајте рано

  – наутро задолжително мијте ги забите и убаво чистете го јазикот, постапката повторете ја и пред да одите на спиење

  – еднаш во месецот премачкајте го телото со некое ароматично и релаксирачко масло и оставете го да делува 20 минути за да се смирите и опуштите

  – кога се туширате неколку пати наизменично поминете по телото со млаз од топла и поладна вода, на ваков начин се подобрува циркулацијата на крвта во организмот

  – не се прејадувајте

  – јадете оброци од свежа храна

  – еднаш неделно чистете го организмот од отрови, така што цел ден ќе јадете само овошје и ќе пиете многу вода;

  -движете се колку е можно повеќе;

  – секојдневно одвојте неколку минути кои ќе си ги посветите на самите себе, минути во кои ќе се опуштите и релаксирате;

  – потрудете се секој изминат ден да го завршите со смирен ум

  – бидете опколени со пријатно друштво

   

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 42 минути

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 1 час

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 4 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 18 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 21 час

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 22 часа

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 23 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 1 ден

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 1 ден

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена